Erasmus+

Διάχυση αποτελεσμάτων μάθησης του προγράμματος Erasmus+ KA1 «Με όραμα ένα θετικό και δημιουργικό σχολείο» σε ρητορική ομάδα εκπαιδευτικών

Στο πλαίσιο της διάχυσης των αποτελεσμάτων μάθησης του προγράμματος Erasmus+ KA«Με όραμα ένα θετικό και δημιουργικό σχολείο», οι εκπαιδευτικοί Μ. Πλέσσα και Μ. Πουλούδη είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τις γενικές αρχές της Θετικής Ψυχολογίας στην Εκπαίδευση καθώς και σχετικές βιωματικές ασκήσεις στη Ρητορική Ομάδα Εκπαιδευτικών της Ελληνικής Ένωσης για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση. Το σεμινάριο είχε διάρκεια δύο ωρών και πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2019 στο Πολυχώρο Λείριον στο Χολαργό. Ευχαριστούμε την Πρόεδρο της Ένωσης για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση, κ. Β. Λουτριανάκη, για την πρόσκληση.

Παρακολούθηση παράστασης αυτοσχεδιαστικού θεάτρου Improv

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+KAμε τίτλο «Με όραμα ένα θετικό και δημιουργικό σχολείο» οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α1 και Α4 παρακολούθησαν μια παράσταση αυτοσχεδιαστικού θεάτρου Improv (προφέρεται ίμ-προβ) την Τρίτη 5 Μαρτίου 2019.

Στο αυτοσχεδιαστικό θέατρο Improv το έργο δεν προϋπάρχει. Δεν υπάρχει κείμενο. Με αφορμή κάποια ιδέα του κοινού, το έργο επινοείται πάνω στη σκηνή μπροστά στο κοινό. Αυτό το είδος θεάτρου βασίζεται στο ρίσκο, στον αυθορμητισμό, την αφιλτάριστη δημιουργική διαδικασία και την καλή συνεργασία μεταξύ όλων των ηθοποιών.

improv1

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ένοιωσαν ότι συνδημιουργούν το θεατρικό δρώμενο το οποίο όχι μόνο παρακολούθησαν, αλλά και, αυθόρμητα και ευχάριστα, συμμετείχαν σε αυτό. Σημειώνεται πως τα παιδιά έδωσαν σαν ιδέα στους ηθοποιούς το παραμύθι «η πεντάμορφη και το τέρας» το οποίο και αναδημιουργήθηκε σε μια σύγχρονη εκδοχή και παραλλαγή.

Συνοδοί καθηγητές: Μ. Πλέσσα – Αγ. Μπόμπορη - Μ. Ζερβουδάκη

Η εμπειρία της Βαρκελώνης για τη θετική εκπαίδευση
για την ευημερία και την ανάπτυξη δεξιοτήτων ζωής

Οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μας μονάδας που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+KA1 με τίτλο «Με όραμα ένα θετικό και δημιουργικό σχολείο» ενημέρωσαν την παιδαγωγική ομάδα του σχολείου για την εμπειρία της συμμετοχής τους στο επιμορφωτικό πρόγραμμαHappy Schools: positive education for well-being and life skills developmentστη Βαρκελώνη της Ισπανίας. Η ενημερωτική δράση έγινε την Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2018.

HappySchool Joy PositiveEducation

Οι συμμετέχουσες στο πρόγραμμα, αφού πρώτα μας ταξιδέψανε μέσα από εικόνες στην όμορφη Βαρκελώνη, στη συνέχεια, προσπάθησαν να μεταφέρουν τις γνώσεις και την εμπειρία τους σχετικά με τη θετική εκπαίδευση για την ευημερία και την ανάπτυξη δεξιοτήτων ζωής. Ενδιαφέρουσες ήταν και οι πληροφορίες για πρακτικές που εφαρμόζονται από συναδέλφους σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες σε διάφορα θέματα της εκπαιδευτικής ζωής.

Η Θετική Εκπαίδευση στην εκπαιδευτική πράξη

Το 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+KA1 με τίτλο «Με όραμα ένα θετικό και δημιουργικό σχολείο» διοργάνωσε σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Θετικής Ψυχολογίας (Ε.Ε.ΘΕ.ΨΥ.) βιωματικό εργαστήριο με θέμα «Η Θετική Εκπαίδευση στην εκπαιδευτική πράξη». Το βιωματικό εργαστήριο συντόνισαν ο κ. Αναστάσιος Σταλίκας (Καθηγητής Ψυχολογίας, Πάντειο Πανεπιστήμιο) και η κ. Βασιλική Γιωτσίδη (Κλινικός Ψυχολόγος, PhD, ΠΓΝ Αττικόν).

Afisaki Positive Education

Η δράση απευθυνόταν στους εκπαιδευτικούς της σχολικής μας μονάδας και την παρακολούθησαν εθελοντικά δώδεκα εκπαιδευτικοί. Οι συμμετέχοντες πήραν μέρος σε δραστηριότητες θετικής σκέψης και πράξης με σκοπό την εφαρμογή της Θετικής Ψυχολογίας στη ζωή τους και της Θετικής Εκπαίδευσης στην σχολική τάξη.

Υπεύθυνες για τη διοργάνωση οι συμμετέχουσες στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+KA1 καθηγήτριες Μ. Τσιώλη, Α. Μπόμπορη, Μ. Πλέσσα, Μ. Πουλούδη.

Ενημέρωση για τη συμμετοχή στο πρόγραμμα Erasmus+ KA1 2018

Την Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου, οι συμμετέχουσες καθηγήτριες του σχολείου μας στο πρόγραμμα Erasmus+ KA1 (Μαθησιακή Κινητικότητα Προσωπικού Σχολικής Εκπαίδευσης) ενημέρωσαν τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας σχετικά με το πρόγραμμα Erasmus+ KA1, την εγκεκριμένη πρόταση της σχολικής μονάδας με τίτλο «Με όραμα ένα θετικό και δημιουργικό σχολείο» και τη συμμετοχή τους στο επιμορφωτικό πρόγραμμα Happy Schools: positive education for well-being and life-skills development” στη Βαρκελώνη της Ισπανίας μαζί με εκπαιδευτικούς από άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Περισσότερα για τη συμμετοχή του σχολείου στο Erasmus+ KA1 εδώ

και για το πρόγραμμα «Με όραμα ένα θετικό και δημιουργικό σχολείο» στο Θετικό Σχολείο εδώ

erasmus2018RefBefore