Εκπαιδευτικές και Διδακτικές επισκέψεις
κατά το σχολικό έτος 2023 - 24

- Θέατρο Λαμπέτη

Την Τρίτη 9 Απριλίου 2024, οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α1, Α3, Α4, Β2, Β3 Β5 παρακολούθησαν την παράσταση "Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα;" στο θέατρο Λαμπέτη. Το έργο έχει ως σκοπό να ευαισθητοποιήσει σχετικά με το θέμα του αυτισμού, τις ανάγκες των αυτιστικών ατόμων, καθώς και τη συμπερίληψη των ατόμων αυτών στην κοινωνία. Την εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Ν. Γλώσσας και Λογοτεχνίας με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σχετικά με το θέμα του αυτισμού, τις ανάγκες των αυτιστικών ατόμων, καθώς και τη συμπερίληψη των ατόμων αυτών στην κοινωνία.

Διοργάνωση: Ι. Παππάς - Μ. Πουλούδη

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Ν. Μακρή, Θ. Ευαγγέλου, Β. Λαγός, Αγ. Μπόμπορη, Ελ. Πασαδέλλη

- Myrtillo cafe - Πολυχώρος

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γοικπλ1, Γανθρ, Γυγ πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο MYRTILLO με σκοπό τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με την έννοια της Κοωνικής Συνεταιριστικής Επιχείρησης (ΚοινΣεπ) και να ευαισθητοποιηθούν ως προς τα άτομα με αναπηρία.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024 στο εκπαιδευτικό πλαίσιο των μαθημάτων των Αρχών Οικονομικής Θεωρίας, της Βιολογίας και της Ν. Γλώσσας και Λογοτεχνίας.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Π. Αναγνωστοπούλου - Λ. Μαρουλάκη -Ι. Παππάς

- Μουσείο Ηρακλειδών

Την Τρίτη 19/3/2024, το τμήμα Α5 του σχολείου μας περιηγήθηκε στην έκθεση του Μουσείου Ηρακλειδών "Έντεχνος Σοφία" όπου οι μαθητές γνώρισαν τα σημαντικότερα τεχνολογικά επιτεύγματα της ελληνικής αρχαιότητας. Έμαθαν για την αρχαία ελληνική τεχνολογία χάρη στην οποία έγιναν σπουδαία δημόσια έργα όπως το Ευπαλίνειο Όρυγμα, η Ακρόπολη, η Δίολκος κ.α. αλλά και για μηχανισμούς, όπως η θεραπαινίς, ο μηχανισμός των Αντικυθήρων κ.α.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Στ. Γεωργούση - Μ. Πουλούδη

- Myrtillo cafe - Πολυχώρος

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β4 επισκέφτηκαν το MYRTILLO στο πλαίσιο ευαισθητοποίησης των παιδιών απέναντι στα άτομα με ειδικές ανάγκες. Το MYRTILLO είναι ένας πολυχώρος Λόγου/Τέχνης στον οποίο το 90% των εργαζομένων ανήκει στις ευάλωτες ομάδες. Στο χώρο οι μαθητές μας είδαν παλαιές μηχανές οι οποίες χρησιμοποιούνταν για την τεχνική εκπαίδευση αναπήρων - θυμάτων του Β Παγκοσμίου πολέμου. Στη συνέχεια, συμμετείχαν σε ένα πρόγραμμα στο οποίο με τη βοήθεια ψυχολόγου προσπάθησαν χωρισμένοι σε ομάδες των 4 να αντιληφθούν το βαθύτερο νόημα ζωγραφικών έργων και να αισθανθούν τα συναισθήματα του καλλιτέχνη. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 23/2/2024.

Υπ. Εκπαιδευτικός: Ελ. Πασαδέλλη

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Ελ. Πασαδέλλη - Μ. Τσιώλη

- Ίδρυμα Β. & Ε. Γουλανδρή / Έκθεση έργων ζωγραφικής

Οι μαθητές/τριες των υπόλοιπων τμημάτων της Α Λυκείου επισκέφτηκαν με τη σειρά τους την Παρασκευή 8/12/2023 το ίδρυμα Γουλανδρή, είχαν εξαιρετική ξενάγηση και ήρθαν σε επαφή με τα μυστικά εξαιρετικών έργων τέχνης. Πριν το ίδρυμα επισκέφτηκαν το Παναθηναϊκό Στάδιο.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: κ. Αγ. Μπόμπορη

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Αγ. Μπόμπορη, Ε. Κουμαρά και Μ. Τσιώλη

- Ίδρυμα Β. & Ε. Γουλανδρή / Έκθεση έργων ζωγραφικής

Την Παρασκευή 1/12 μαθητές και μαθήτριες της Α λυκείου επισκέφτηκαν το ίδρυμα Βασίλη και Ελένης Γουλανδρή. Είδαν έργα Van Gaugh, Cezanne, Klee, Kadinsky, Τέτση και απόλαυσαν μια πολύ καλή ξενάγηση. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών, όπου το τέταρτο κεφάλαιο είναι αφιερωμένο στον μοναδικό Van Gogh!

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Ασπ. Μαρούδη – Αγ. Μπόμπορη.

- Φυσικό Περιβάλλον και Πολίτες

NatureKer
Την Πέμπτη 9/11/2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α2 έκαναν έναν διαφορετικό περίπατο προκειμένου να γνωρίσουν το φυσικό τοπίο της περιοχής μας, να μαζέψουν απορρίμματα και να απολαύσουν τη μοναδική θέα κάνοντας πικ-νικ. Η εξόρμηση έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Π. Αναγνωστοπούλου, Ε. Κουμαρά, Α. Μαρούδη

-"Στεφανώματα" ηρώων Εθνικής Αντίστασης

2023 StefanomataΤην Παρασκευή 20/10/2023 μαθητές/τριες της Β Λυκείου συμμετείχαν στα "Στεφανώματα" των ηρώων της Εθνικής Αντίστασης που διοργανώνει η ΠΕΑΕΑ Κερατσινίου. Το σχολείο μας συμμετέχοντας κάθε χρόνο στην εκδήλωση αυτή τιμά τους ήρωες και δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές/τριες μας να συμμετέχουν σε ένα βιωματικό μάθημα τοπικής ιστορίας, το οποίο αφορά στη ζωτικής σημασίας για την Αθήνα και τον Πειραιά μάχη με σκοπό την σωτηρία της Ηλεκτρικής.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Στ. Κουβέλης - Φ. Σίγγελ

~~~~~

Διδακτικές επισκέψεις προηγούμενων ετών:

- Εκπαιδευτικές και διδακτικές επισκέψεις 2022-23

- Εκπαιδευτικές και διδακτικές επισκέψεις 2021-22