Υποβολή Αίτησης – Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2021

Μόνο μαθητές
 Παράταση προθεσμίας υποβολής Αίτησης – Δήλωσης μαθητών ΓΕΛ και ΕΠΑΛ για τη συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις - ΝΕΟ

μέχρι τις 3/12

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε παράταση μέχρι τις 3 Δεκεμβρίου 2020 της προθεσμίας υποβολής της Αίτησης – Δήλωσης των μαθητών μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email) στις σχολικές μονάδες, για τη συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις έτους ΓΕΛ και ΕΠΑΛ 2021.

~~~~~

από την Τετάρτη 25 ως και τη Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2020

Οι μαθητές της Γ΄Λυκείου που επιθυμούν τη συμμετοχή τους στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του έτους 2021 θα πρέπει να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mailστη σχολική τους μονάδα, η οποία θα καταχωρισθεί ηλεκτρονικά στα Λύκεια, στην προθεσμία από την Τετάρτη 25 ως και τη Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2020. Οι απόφοιτοι θα υποβάλουν την Αίτηση-Δήλωση σε προθεσμία που θα οριστεί και θα ανακοινωθεί σε επόμενο στάδιο.

Διαδικασία

Αρχικά, ο μαθητής θα βρει στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας www.minedu.gov.gr, στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ή στην ιστοσελίδα του σχολείου http://1lyk-kerats.att.sch.gr/. αναρτημένο το υπόδειγμα της Α-Δ, το κατεβάζει και αποθηκεύει το αρχείο της Αίτησης-Δήλωσης στον υπολογιστή του.

Στη συνέχεια, το συμπληρώνει (μόνο τα γκρι στοιχεία) με όποιο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου διαθέτει.

Τέλος, το αποστέλλει συμπληρωμένο ηλεκτρονικά (με emailγια ηλεκτρονική καταχώριση, μέσα στην προβλεπόμενη προθεσμία (25 με 30 Νοεμβρίου 2020) στο Λύκειοπου φοιτά. Η διεύθυνση αλληλογραφίας του σχολείου μας είναι 1lykkera@sch.gr. Παρακαλούμε, στο θέμα/τίτλο του μηνύματός σας να αναφέρετε ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ και το επίθετό σας.

Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής θελήσει εντός του διαστήματος υποβολής της Α-Δ, να τροποποιήσει την Α-Δ που υπέβαλε, τότε θα πρέπει να στείλει νέα Α-Δ με την ένδειξη «ΝΕΑ ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ» με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ζητώντας την τροποποίηση της προηγούμενης.

Σε επόμενο στάδιο και με νεότερες οδηγίες, ο/η μαθητής/τρια θα ελέγξει την ορθότητα των στοιχείων και ότι αυτά πράγματι ανταποκρίνονται στις επιθυμίες του, θα υπογράψει και θα παραλάβει ένα αντίγραφο της Α-Δ, το οποίο θα φυλάξει μέχρι το τέλος των εξετάσεων.

Για διευκόλυνσή σας επισυνάπτονται: Η Α-Δ_ΓΕΛ_1_σελίδα_για_υποβολή (για όλους) , ΑΡΧΕΙΟ_ΟΔΗΓΙΕΣ_ΓΕΛ (με οδηγίες για να το συμπληρώσετε σωστά), Α-Δ_ΜΟΥΣΙΚΑ_ΓΕΛ_για_υποβολή (για όσους είναι υποψήφιοι για τα 3 Μουσικά Τμήματα), ΑΡΧΕΙΟ_ΜΟΥΣΙΚΑ_ΟΡΓΑΝΑ_ΓΕΛ__ΕΠΑΛ και Αρχείο_ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ_ΓΕΛ (η σχετική εγκύκλιος)-

Με την Αίτηση – Δήλωση ο/η μαθητής/ρια δηλώνει:

α) Την Ομάδα Προσανατολισμού στα τέσσερα (4) μαθήματα της οποίας θα εξεταστεί πανελλαδικά, για να έχει πρόσβαση σε 1 συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο

β) Τα ειδικά μαθήματα που τυχόν επιθυμεί να εξεταστεί

γ) Αν επιθυμεί να είναι υποψήφιος/α:

- για Στρατιωτικές Σχολές/Αστυνομικές Σχολές/Σχολές Πυροσβεστικής Ακαδημίας/Σχολές του Λιμενικού Σώματος. Τις Σχολές αυτές δεν έχουν δικαίωμα να τις δηλώσουν οι υποψήφιοι/ες με τα εσπερινά ΓΕΛ.

- για Σχολές Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού.

- για τα ΤΕΦΑΑ.

Η δήλωση για το στοιχείο γ) δεν είναι δεσμευτική, πλην των ΤΕΦΑΑ, η δήλωση για τα οποία είναι υποχρεωτική.

Όσοι υποψήφιοι ενδιαφέρονται για τις Στρατιωτικές Σχολές, τις Αστυνομικές Σχολές, τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημία, τις Σχολές του Λιμενικού Σώματος και τις Σχολές της Ακαδημίας του Εμπορικού Ναυτικού πρέπει επιπλέον να υποβάλουν αίτηση απευθείας στο Στρατό, στην Αστυνομία, στην Πυροσβεστική, στο Λιμενικό ή στο Εμπορικό Ναυτικό αργότερα και σε χρονικό διάστημα που ορίζεται στις προκηρύξεις που θα εκδώσουν τα αρμόδια Υπουργεία και να κριθούν ικανοί στις προκαταρκτικές εξετάσεις.

Οι μαθητές/τριες με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες υποβάλλουν/αποστέλλουν την Αίτηση-Δήλωση για συμμετοχή χωρίς δικαιολογητικά. Σε μεταγενέστερο χρόνο, θα υποβάλουν στα Λύκειά τους επιπλέον αίτηση η οποία θα εκφράζει την επιθυμία τους για προφορική ή γραπτή εξέταση κατά περίπτωση καθώς και σχετικά δικαιολογητικά.

Οι υποψήφιοι που τυχόν ενδιαφέρονται για τα 3 Μουσικά Τμήματα με την ειδική διαδικασία εισαγωγής (το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου, το Τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, και το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων), εκτός από την Αίτηση-Δήλωση για τις πανελλαδικές εξετάσεις, υποβάλλουν-αποστέλλουν με mailκαι τη σχετική Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση για τα 3 Μουσικά Τμήματα.