Συμπληρωματική προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, όσον αφορά τον αριθμό εισακτέων - ΝΕΟ 3/7/2020

~~~~~~~

Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή φοιτητών στη Σχολή Αξιωματικών και σπουδαστών στη Σχολή Πυροσβεστών, της Πυροσβεστικής Ακαδημίας με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2020 – 2021

Από Πέμπτη 28/5/2020 έως Πέμπτη 4/6/2020

www.fireservice.gr

Εκδόθηκε και αναρτήθηκε στο διαδίκτυο η προκήρυξη για την εισαγωγή υποψηφίων στην Πυροσβεστική Ακαδημία με το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων το ακαδημαϊκό έτος 2020 – 2021.

Οι υποψήφιοι που έχουν τα προσόντα υποβάλουν ηλεκτρονικά αίτηση-υπεύθυνη δήλωση για τη συμμετοχή στο Διαγωνισμό στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος, www.service.gr σε ηλεκτρονική εφαρμογή από την Πέμπτη 28/5/2020 έως και την Πέμπτη 04/06/2020 (συμπεριλαμβανομένου του Σαββατοκύριακου).

Ο υποψήφιος εκτυπώνει εις διπλούν το σχετικό αποδεικτικό ηλεκτρονικής υποβολής της αίτησης-υπεύθυνης δήλωσης και το οποίο θα πρέπει να προσκομίσει μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά.

Μετά την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης-υπεύθυνης δήλωσης οι υποψήφιοι μεταβαίνουν αυτοπροσώπως τις ημερομηνίες από την Παρασκευή 29/5/2020 έως και την Παρασκευή 05/06/2020 και από ώρα 08.00’ έως ώρα 16.00’ (συμπεριλαμβανομένου του Σαββατοκύριακου) στις έδρες των Διοικήσεων Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Νομών (ΔΙΠΥΝ), στα γεωγραφικά όρια των οποίων βρίσκεται η κατοικία τους, εξαιρουμένων των υποψηφίων που είναι μόνιμοι κάτοικοι νησιών, πλην Κρήτης, οι οποίοι δύνανται να μεταβούν σε οποιαδήποτε ΔΙΠΥΝ δηλώσουν στην αίτηση-υπεύθυνη δήλωση, προκειμένου να παρουσιαστούν στην Επιτροπή Παραλαβής Δικαιολογητικών, να ταυτοποιηθούν τα στοιχεία τους, να μετρηθεί το ανάστημά τους, να καταθέσουν τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά και να παραλάβουν το δελτίο υγειονομικής εξέτασης-παραπεμπτικό σημείωμα.

Οι υποψήφιοι, με δική τους ευθύνη, μετά την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης-υπεύθυνης δήλωσης, επικοινωνούν με τη ΔΙΠΥΝ/ΔΙΠΥ ή το παράρτημα αυτής, στην οποία θα μεταβούν αυτοπροσώπως στην Επιτροπή Παραλαβής Δικαιολογητικών, προκειμένου να λάβουν τις σχετικές οδηγίες προσέλευσης. Τα τηλέφωνα όλων των ΔΙΠΥΝ/ΔΙΠΥ ή των παραρτημάτων αυτών φαίνονται στο παράρτημα Δ΄. Είναι υποχρεωτική η χρήση προστατευτικής μάσκας προσώπου από τους υποψήφιους, την οποία οφείλουν να προμηθευτούν οι ίδιοι.

Επισυνάπτεται η πορκήρυξη.