Άλλες δράσεις

Δράση πρόληψης/αντιμετώπισης της σχολικής βίας

Οι μαθητές/τριες των τμημάτων της Β’ τάξης συζήτησαν με ειδικούς από τις κοινωνικές υπηρεσίες του Δήμου Κερατσινίου– Δραπετσώνας για τις μορφές βίας, τους τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισής της. Η δράση υλοποιήθηκε την Τρίτη 23/4 και την Τετάρτη 24/4/2024.

Εκπαιδευτική παρέμβαση από το «Χαμόγελο του Παιδιού»

Τη Δευτέρα 22/4/2024, οι μαθητές/τριες της Α’ τάξη συμμετείχαν σε ενημέρωση/συζήτηση για την ενδοσχολική βία και τους τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισής της με ψυχολόγο από το «Χαμόγελο του Παιδιού».

Οι νέοι και οι νέες του Συλλόγου ΑμεΑ «Η Γλαύκα» στο σχολείο μας

2024 glagka0418 2

Για μία ακόμη φορά το σχολείο μας είχε τη χαρά να φιλοξενήσει τα παιδιά του συλλόγου ΑμεΑ «Η Γλαύκα». Συγκεκριμένα, την Πέμπτη 18 Απριλίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Β4 και Β5 με τη φιλόλογό μας κ. Πασαδέλλη φιλοξένησαν στο σχολείο μας τους νέους και τις νέες από το Σύλλογο Νέων ΑμεΑ «Η Γλαύκα». Τα παιδιά μας αλληλεπίδρασαν με τα παιδιά του συλλόγου, έπαιξαν μαζί δημιουργικά παιχνίδια, χόρεψαν, τραγούδησαν, έφαγαν ένιωσαν και μοιράστηκαν όμορφα συναισθήματα…

4 Απριλίου- Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Με αφορμή την 4η Απριλίου, Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας, μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί του 1ου Γενικού Λυκείου Κερατσινίου συγκέντρωσαν τροφές, αξεσουάρ σκύλων/γάτων και είδη καθαρισμού τα οποία προσέφεραν στο Φιλοζωικό Σωματείο Νίκαιας-Κερατσινίου.

Την Κυριακή 14 Απριλίου 2024, παιδιά -ανάμεσά τους ο πρόεδρος του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου του σχολείου- με τις εκπαιδευτικούς, κ. Περδίκη και κ. Αναγνωστοπούλου, βρέθηκαν στο Φιλοζωικό Σωματείο Νίκαιας Κερατσινίου, παρέδωσαν τα συγκεντρωμένα είδη και έβγαλαν βόλτα τους γλυκύτατους τετράποδους φίλους.

20024 philozoiki 2  20024 philozoiki 1