iky erasmus 1
 Με όραμα ένα θετικό και δημιουργικό σχολείο

Positive Thinking, Happy Living

To Erasmus+ είναι το πρόγραμμα της Ε.Ε. για τη στήριξη της εκπαίδευσης, της κατάρτισης, της νεολαίας και του αθλητισμού στην Ευρώπη.

Το 1ο Γενικό Λύκειο Κερατσινίου επιλέχθηκε για το πρόγραμμα Erasmus+ KA1 που αφορά στη Μαθησιακή Κινητικότητα Προσωπικού Σχολικής Εκπαίδευσης. Η Δράση προσφέρει στους εκπαιδευτικούς των δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων την ευκαιρία να βιώσουν τη μαθησιακή εμπειρία σε μια άλλη χώρα. Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί δύνανται να βελτιώσουν τις γνώσεις, τις δεξιότητες και τις ικανότητές τους, να καλλιεργήσουν τις γλωσσικές τους δεξιότητες, να έρθουν σε επαφή με νέους πολιτισμούς και να αναπτύξουν το αίσθημα της ευρωπαϊκής ταυτότητας.

Οι εκπαιδευτικοί του 1ου Γενικού Λυκείου Κερατσινίου, Μάγδα Τσιώλη (Φιλόλογος), Αγάθη Μπόμπορη (Αγγλικής Φιλολογίας), Μαίρη Πλέσσα (Φιλόλογος), Μαρία Πουλούδη (Μαθηματικός), θα παρακολουθήσουν, στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ KA1, στην Βαρκελώνη της Ισπανίας το πρόγραμμα “Happy Schools: positive education for well-being and life-skills development” που διοργανώνει το Europass Teacher Academy (23-30/9/2018).

Στόχος των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών είναι να επιμορφωθούν ώστε να συμβάλλουν στην συναισθηματική ενδυνάμωση των μαθητών του Σχολείου μας προκειμένου να αντεπεξέλθουν στις δύσκολες οικονομικές και κοινωνικές συγκυρίες και να νοηματοδοτήσουν τη ζωή τους με αισιοδοξία, χαρά, ελπίδα και θετική σκέψη!

Το πρόγραμμα διαρκεί από 1-7-2018 έως 30-6-2019.

Για περισσότερες πληροφορίες... κάνε κλικ στο... Θετικό Σχολείο