Γιορτές

Εορτασμός επετείου Ελληνικής Επανάστασης 1821

2024 March25 1

Την επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 την ημέρα εορτασμού του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου 25 Μαρτίου, τιμήσαμε με τη σχολική μας γιορτή την Παρασκευή 22/3.

Η γιορτή περιλάμβανε θεατρικό δρώμενο, αφήγηση αποσπασμάτων χρονικού, προβολή εικόνων από σχετικούς πινάκεςζωγραφικής, απαγγελία ποιημάτων, τραγούδια και χορούς.

Τη σχολική γιορτή επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί κ.κ. Θ. Ευαγγέλου, Ε. Κουμαρά, Ν. Μακρή και Α. Μαρούδη και συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από τις τρεις τάξεις.

Το σχολείο, επίσης, συμμετέχει στις εορταστικές εκδηλώσεις του Δήμου Κερατσινίου- Δραπετσώνας με κατάθεση στεφάνου και συμμετοχή στη μαθητική παρέλαση με σημαία, σώμα, και τύμπανα με συνοδεία της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής, Χ. Τσέλιου. Το στεφάνι δημιούργησε η υποδιευθύντρια κ. Π. Αναγνωστοπούλου με δάφνες από τον κήπο μας.

Απόκριες στο 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου

2024 Απόκριες1

Με το παραδοσιακό γαϊτανάκι, μασκαράδες και χορούς χαρήκαμε τις απόκριες στο 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου! Και του χρόνου με υγεία! Καλή Σαρακοστή!

Εορτασμός επετείου 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 παιδιά και εκπαιδευτικοί του 1ου Γενικού Λυκείου Κερατσινίου εόρτασαν την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η σχολική γιορτή περιλάμβανε αναδρομή μέσα από ανάγνωση χρονικού, θεατρικό δρώμενο το οποίο βασίστηκε στον προβληματισμό γιατί οι νέοι/νέες δε γνωρίζουν τη σύγχρονη ιστορία και τραγούδια που τιμούν τους γνωστούς και άγνωστους ήρωες της περιόδου. Στη διοργάνωση της εορτής βοήθησαν οι εκπαιδευτικοί Στέλλα Γεωργούση, Βαγγέλης Λαγός, Ιωάννα Τσιτσοπούλου και Θεοδοσία Ευαγγέλου.

Πριν την γιορτή, πραγματοποιήθηκαν ο ορισμός σημαιοφόρου και παραστατών και η απονομή αριστείων και βραβείων προόδου στους μαθητές και τις μαθήτριες που αρίστευσαν ή πρώτευσαν αντίστοιχα κατά το σχολικό έτους 2022-23.

Το σχολείο συμμετείχε στις εκδηλώσεις του Δήμου Κερατσινίου – Δραπετσώνας με κατάθεση στεφάνου από τη σημαιοφόρο και τους παραστάτες με την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής, Φωτεινή Σίγγελ. Το στεφάνι φιλοτέχνησε, όπως κάθε χρόνο, η υποδιευθύντρια Παρασκευή Αναγνωστοπούλου με δάφνες από τον κήπο της σχολικής μας μονάδας.

Εθνική εορτή 28ης Οκτωβρίου 2023

Previous ◁ | ▷ Next

Επέτειος Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 17/11/2023 στο 1ο Γενικό Λύκειο Κερατσινίου τιμήσαμε τη μνήμη της επετείου του Πολυτεχνείου με αφιέρωμα που συνδύαζε παρουσίαση ιστορικών ντοκουμέντων, αφήγηση, θεατρικό δρώμενο, μουσική και τραγούδια από τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.

Τη γιορτή μνήμης επιμελήθηκε ο εκπαιδευτικός μας Μπάμπης Σαραντίδης.

Στη γιορτή συνέβαλαν οι εκπαιδευτικοί Δήμητρα Αδάμη (φιλόλογος), η οποία προετοίμασε και συνόδεψε μαθήτρια σε τραγούδι, και Ιωάννα Τσιτσοπούλου (χημικός).

Επέτειος Πολυτεχνείου

Η Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2022 αφιερώθηκε στην επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Το αφιέρωμα περιλάμβανε παρουσίαση, αφήγηση, απαγγελία ποιημάτων, τραγούδι, μουσική, θεατρικά δρώμενα, θεατρικό απόσπασμα και μουσικό αφιέρωμα από το σχολικό μας συγκρότημα.

Τη γιορτή επιμελήθηκε ο Κοινωνιολόγος και Δ/ντής της σχολικής μονάδας, κ. Γ. Μακρίδης σε συνεργασία με μαθητές/τριες της Γ' Λυκείου.

Επέτειος Πολυτεχνείου 2022

Previous ◁ | ▷ Next