Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων της Ελληνικής Αστυνομίας με το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων

Διόρθωση προκήρυξης διαγωνισμού (15/2/2022 - ΝΕΟ)

Ενημέρωση για την διόρθωση προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων της Ελληνικής Αστυνομίας με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων του ΥΠΑΙΘ.

Συγκεκριμένα, διορθώθηκε στην παράγραφο 1 του κεφαλαίου II της (β) προκήρυξης, η εκ παραδρομής αναγραφή "κατά την 31η Δεκεμβρίου 2021", με το ορθό "κατά την 31η Δεκεμβρίου 2022"

Προθεσμία: μέχρι την ώρα 15.00 της 27-02-2022.

Εκδόθηκε στις 11/2/22 από το αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας η εγκύκλιος και αναρτήθηκε στις ιστοσελίδες www.hellenicpolice.gr ή www.astynomia.gr, η οποία ορίζει όλες τις λεπτομέρειες, για την εισαγωγή των υποψηφίων στις Αστυνομικές Σχολές.

Οι υποψήφιοι/ες υποχρεούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως στο Αστυνομικό Τμήμα του τόπου κατοικίας ή διαμονής τουςτα απαιτούμενα δικαιολογητικά, προσκομίζοντας παράλληλα το δελτίο εξεταζομένου/ης υποψηφίου/ας του Υ.ΠΑΙ.Θ. ή φωτοαντίγραφο της Αίτησης – Δήλωσης που υπέβαλαν στο Υ.ΠΑΙ.Θ. για τη συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις και το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας ή τον κατά περίπτωση νόμιμο τίτλο παραμονής για τους ομογενείς, από τη δημοσίευση της παρούσας προκήρυξης μέχρι την ώρα 15.00 της 27-02-2022.

Οι υποψήφιοι/ες της κατηγορίας «τέκνα Ελλήνων του Εξωτερικού κ.τ.λ.» (Ν. 2552/1997, σε συνδυασμό με το Ν. 2909/2001), θα υποβάλουν την αίτηση με τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά, από 04-07-2022 μέχρι την 15:00 ώρα της 20-07-2022, στο Αστυνομικό Τμήμα της κατοικίας ή διαμονής τους στην Ελλάδα ή στα Προξενεία της Ελλάδας στις Χώρες που διαμένουν.

Προσκομιζόμενα δικαιολογητικά από το σύνολο των υποψηφίων:

i. Αίτηση συμμετοχής, σύμφωνα με το συνημμένο στην εγκύκλιο υπόδειγμα Α, η οποία συμπληρώνεται ιδιοχείρως και υπογράφεται από τον/ην υποψήφιο/α.

ii. Δύο (2) φωτογραφίες τύπου ταυτότητας (έγχρωμες διαστάσεων 3 χ 4 εκ.). Στο πίσω μέρος κάθε φωτογραφίας ν’ αναγράφεται ευκρινώς το ονοματεπώνυμο του/ης υποψήφιου/ας.

iii. Υπεύθυνη δήλωση σύμφωνα με το συνημμένο στην εγκύκλιο υπόδειγμα Ε, ότι έχουν τα προσόντα υποψηφίων για τις Σχολές Αξιωματικών-Αστυφυλάκων), χωρίς να απαιτείται η αναλυτική περιγραφή αυτών και ότι θα δηλώσουν προτίμηση σε μία ή και στις δύο Σχολές της Αστυνομικής Ακαδημίας (Αστυφυλάκων – Αξιωματικών), στο Μηχανογραφικό Δελτίο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

iv. Ενημέρωση – Δήλωση συγκατάθεσης για την επεξεργασία προσωπικών δεδομένων, σύμφωνα με το συνημμένο υπόδειγμα Η΄.

v. Οι έγγαμοι/ες με αλλογενείς αλλοδαπούς υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση, στην οποία δηλώνουν την υπηκοότητα του/ης συζύγου τους.

Οι υποψήφιοι ειδικών κατηγοριών υποβάλλουν επιπλέον δικαιολογητικά.

Επισυνάπτεται η εγκύκλιος