Εξετάσεις

Προγραμμα ενδοσχολικών εξετάσεων

σχ. έτους 2021-22 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου

Πρόγραμμα προαγωγικών και απολυτήριων εξετάσεων 2022

Πρόγραμμα προαγωγικών και απολυτήριων εξετάσεων
σχ. έτους 2018-19

Πρόγραμμα Eνδοσχολικών εξετάσεων 2019

Εξέταση μαθημάτων στις προαγωγικές εξετάσεις

Επισυνάπτεται το ΦΕΚ 4177 28/9/2020 με την υπ’ αριθμ. 125708/Δ2 απόφαση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων με την οποία καθορίζονται οι ομάδες και κλάδοι μαθημάτων, τρόπος και χρόνος εξέτασης και βαθμολόγησης, ορισμός και υποχρεώσεις επιτηρητών, υποχρεώσεις μαθητών κατά τη διάρκεια της εξέτασης, τρόπος διατύπωσης των θεμάτων, βαθμολόγηση των γραπτών δοκιμίων των προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων, αναβαθμολόγηση των γραπτών δοκιμίων προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων του Γενικού Λυκείου, τρόπος φύλαξης των γραπτών και κάθε άλλο σχετικό θέμα.

Ενημέρωση για την αξιολόγηση των μαθητών/-τριών του Γενικού Λυκείου (2018-19)

Με έγγραφο (169626/Δ2 /11-10-2018) το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ενημερώνει:

Για τη φοίτηση των μαθητών/-τριών στο Γενικό Λύκειο για το σχολικό έτος 2018-2019 ισχύει η με αρ. πρωτ. 10645/ΓΔ4/22-01-2018 Υ.Α. (ΦΕΚ Β΄ 120), όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

Σας ενημερώνουμε ότι για την αξιολόγηση των μαθητών/-τριών του Γενικού Λυκείου για το σχολικό έτος 2018-2019 θα εκδοθεί νέο Προεδρικό Διάταγμα. Σας αποστέλλουμε τις κυριότερες τροποποιήσεις σε σχέση με τα έως τώρα ισχύοντα στο Π.Δ.46/2016 (Α΄ 74), οι οποίες θα περιλαμβάνονται σε αυτό. Ειδικότερα:

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Τα μαθήματα της Α΄ τάξης του Ημερήσιου Γενικού Λυκείου και της Α΄ τάξης του Εσπερινού Γενικού Λυκείου κατανέμονται σε δύο (2) ομάδες:

α) Η ομάδα Α’ περιλαμβάνει τα μαθήματα Γενικής Παιδείας που εξετάζονται γραπτώςστις προαγωγικές εξετάσεις και είναι τα εξής:

Ελληνική Γλώσσα (Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία και τρίωρη συνεξέταση των κλάδων Νέα Ελληνική Γλώσσα και Νέα Ελληνική Λογοτεχνία),

Μαθηματικά (Άλγεβρα και Γεωμετρία),

Ιστορία,

Φυσικές Επιστήμες (μόνο οι κλάδοι Φυσικήκαι Χημεία),

Πολιτική Παιδεία (Οικονομία, Πολιτικοί Θεσμοί & Αρχές Δικαίου και Κοινωνιολογία)

β) Η ομάδα Β’ περιλαμβάνειτα υπόλοιπα μαθήματα Γενικής Παιδείας και τα μαθήματα Επιλογής, τα οποία δεν εξετάζονται γραπτώς στις προαγωγικές εξετάσεις.

Τα μαθήματα της Β΄ τάξης Ημερήσιου Γενικού Λυκείου και της Β΄ τάξης Εσπερινού Γενικού Λυκείου κατανέμονται σε δύο (2)ομάδες:

α) Η ομάδα Α’ περιλαμβάνει τα μαθήματα που εξετάζονται γραπτώςστις προαγωγικές εξετάσεις και είναι τα εξής:

Γενικής Παιδείας:

Ελληνική Γλώσσα (μόνο οι κλάδοι Νέα Ελληνική Γλώσσα και Νέα Ελληνική Λογοτεχνία σε τρίωρη συνεξέταση),

Ιστορία,

Φυσικές Επιστήμες (μόνο ο κλάδος Βιολογία),

Μαθηματικά (μόνο ο κλάδος Άλγεβρα για τους μαθητές της Ομάδας Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών),

Σύγχρονος Κόσμος: Πολίτης και Δημοκρατία (μόνο για τους μαθητές της Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών),

και ταμαθήματα Ομάδων Προσανατολισμού.

β) Η ομάδα Β’ περιλαμβάνει τα υπόλοιπα μαθήματαΓενικής Παιδείας, τα οποία δεν εξετάζονται γραπτώς στις προαγωγικές εξετάσεις.

Τα μαθήματα της Γ΄ τάξης Ημερήσιου Γενικού Λυκείουκατανέμονται σε δύο (2) ομάδες:

α) Η ομάδα Α’ περιλαμβάνει τα μαθήματα Γενικής Παιδείας που εξετάζονται γραπτώς στις απολυτήριες εξετάσεις και είναι τα εξής:

Νέα Ελληνικά (με κλάδους τη Νεοελληνική Γλώσσα και τη Νεοελληνική Λογοτεχνία σε τρίωρη συνεξέταση), Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής, Ιστορία και Βιολογία.

β) Η ομάδα Β’ περιλαμβάνει τα υπόλοιπα μαθήματα Γενικής Παιδείας, τα μαθήματα Ομάδων Προσανατολισμού και τα μαθήματα Επιλογής, τα οποία δεν εξετάζονται γραπτώς στις απολυτήριες εξετάσεις.

ΩΡΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ

Σε όλες τις τάξεις του Ημερησίου και του Εσπερινού Γενικού Λυκείου διενεργούνται στα μαθήματα όλων των Ομάδων δύο (2) υποχρεωτικές ωριαίες γραπτές δοκιμασίες, μία κατά τη διάρκεια του πρώτου τετραμήνου και μία κατά τη διάρκεια του δεύτερου τετραμήνου με εξαίρεση τα μαθήματα Φυσική Αγωγή και Ερευνητικές δημιουργικές δραστηριότητες στα οποία δεν διενεργείται καμία γραπτή δοκιμασία. Αν υπάρχει αντικειμενικό πρόβλημα, και η ωριαία γραπτή δοκιμασία του πρώτου τετραμήνου δεν πραγματοποιηθεί στο πρώτο τετράμηνο, τότε διενεργούνται και οι δύο (2) ωριαίες γραπτές δοκιμασίες στο δεύτερο τετράμηνο.