Ανακοινώσεις σχολείου

Προετοιμασία Ηλεκτρονικών Εγγραφών/Ανανεώσεων Εγγραφών/ Μετεγγραφών
για το σχ. έτος 2024-25

Οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών για τη σχολική χρονιά 2024-25 για τις τρεις τάξεις των Δημοσίων ΓΕ.Λ./ΕΠΑ.Λ/Π.ΕΠΑ.Λ. θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr). Για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές θα ενημερωθείτε προσεχώς.

Την ηλεκτρονική εγγραφή θα πραγματοποιήσει ο κηδεμόνας που έχει δηλωθεί στο σχολείο ως «Κηδεμόνας E-eggrafes» με τους κωδικούς του ΓΓΠΣΨΔ (TaxisNet).

Για να επικαιροποιηθούν τα στοιχεία των κηδεμόνων θα πρέπει:

-      Ο κηδεμόνας που θα υποβάλλει την ηλεκτρονική αίτηση, δηλαδή, ο «Κηδεμόνας E-eggrafes», να συμπληρώσει τη σχετική υπεύθυνη δήλωση Α και

-      ο έτερος κηδεμόνας (εφόσον υπάρχει) την Υπεύθυνη Δήλωση Β

Οι δηλώσεις, αφού συμπληρωθούν, πρέπει να αποσταλούν/κατατεθούν στο σχολείο έως τις 22-04-2024, είτε με γνήσιο της υπογραφής είτε μέσω Gov.gr.

Θα βρείτε τις υπεύθυνες δηλώσεις

-Υπεύθυνη δήλωση Α (συμπληρώνεται από τον κηδεμόνα e-εγγραφές)

-Υπεύθυνη δήλωση Β (συμπληρώνεται από τον έτερο κηδεμόνα εφόσον υπάρχει)

Για διευκόλυνση συμπλήρωσης των δηλώσεων πατήστε στο σύνδεσμο

Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί στα στοιχεία του κηδεμόνα e-eggrafes, την ακριβή ημερομηνία γέννησης του/της μαθητή/τριας και στη διεύθυνση της κατοικίας του/της (οδός, αριθμός, δήμος, ταχυδρομικός κώδικας). Επισημαίνεται ότι στις δύο υπεύθυνες δηλώσεις θα πρέπει να ταυτίζεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

Επιστολή Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. προς του Γονείς και Κηδεμόνες

Επιλογή τουριστικού γραφείο για την πραγματοποίηση εκδρομής εκπαιδευτικών και μαθητών στην Ισπανία στο πλαίσιο προγράμματος e-Twinning

Επισυνάπτονται οι προσφορές των τουριστικών γραφείων, η απόφαση επιλογής και η σύμβαση του οργανωμένου ταξιδιού για την πραγματοποίηση της εκδρομής εκπαιδευτικών και μαθητών στην Ισπανία στο πλαίσιο προγράμματος e-Twinning.

Καλή χρονιά, δημιουργική και ευτυχισμένη!

2024 pita

Την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024, το εκπαιδευτικό και βοηθητικό προσωπικό του 1ου ΓΕ.Λ. Κερατσινίου έκοψε την παραδοσιακή βασιλόπιτα για τη νέα χρονιά 2024.