Επίσκεψη στο Vilassardemar και τη Βαρκελώνη

2024 Barca1Είκοσι ένα (21) μαθητές/μαθήτριες του σχολείου μας στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος eTwinning "To green or not to green. That is the question" σε συνεργασία με το INSPERERIBOT, επισκέφτηκαν το Vilassar de mar στη Βαρκελώνη για μια εβδομάδα (11-15 Μαρτίου 2024). Εκεί φιλοξενήθηκαν από οικογένειες Καταλανών, αλληλεπίδρασαν με νέους της ηλικίας τους, είδαν πώς γίνεται το μάθημα στις αντίστοιχες σχολικές βαθμίδες, γνώρισαν τον πολιτισμό της Χώρας, ξεναγήθηκαν στη Βαρκελώνη και επέστρεψαν στην Ελλάδα με τις βαλίτσες τους γεμάτες από εμπειρίες!

2024 Barca2

Τώρα περιμένουμε όλοι μαζί να υποδεχτούμε εμείς τους Καταλανούς φίλους μας. Αρχηγός και υπεύθυνη του προγράμματος η κ. Αγάθη Μπόμπορη συνοδοί και συμμετέχουσες στο πρόγραμμα η κ. Δήμητρα Αδάμη και η κ. Ιωάννα Τσιτσοπούλου.

Πρόγραμμα e-twinning με τίτλο "To green or not to green". That is the question"

Για δεύτερη σχολική χρονιά μαθητές/τριες του σχολείου μας συμμετέχουν σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-twinning. Εφέτος, κατά το σχολικό έτος 2023-24, υλοποιείται το ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-twinningμε τίτλο "To green or not to green? That is the question". Στο πλαίσιο του προγράμματος το σχολείο μας συνεργάζεται με το Institut Pere Ribot το οποίο βρίσκεται στο Vilassar de Mar στη Βαρκελώνη.

Στόχος του προγράμματος είναι οι μαθητές/τριες μας να γνωρίσουν τις αξίες και τα ιδεώδη του πολιτισμού της Ισπανίας, να συνεργαστούν σε δράσεις με τους Ισπανούς μαθητές/τριες, να καλλιεργήσουν τις επικοινωνιακές τους δεξιότητες στην Αγγλική γλώσσα, τις ψηφιακές τους δεξιότητες, αλλά και την ευρωπαϊκή τους συνείδηση.

Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με ταξίδι των μαθητών/τριων του σχολείου μας στο Vilassar de Mar καθώς και με τη φιλοξενία των καταλανών μαθητών στις οικίες των μαθητών/τριων μας στο Κερατσίνι.

Υπεύθυνη καθηγήτρια Αγάθη Μπόμπορη. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν και οι καθηγήτριες Δήμητρα Αδάμη, Ιωάννα Τσιτσοπούλου

Πρόγραμμα eTwinning “Welcome to my place”

Κατά το σχολικό έτος 2022-23, το 1ο Γενικό Λύκειο Κερατσινίου σε συνεργασία με το 4ο Γενικό Λύκειο Νίκαιας και το σχολείο INS Pere Ribot από το Vilassar de Mar της Καταλονίας στην Ισπανία υλοποίησαν πρόγραμμα eTwinning με τίτλο Welcome to my place.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 11 παιδιά και από τις τρεις τάξεις του σχολείου μας, ενώ συνολικά συμμετείχαν 43 παιδιά και από τα τρία σχολεία. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, οι συμμετέχοντες/ουσες πραγματοποίησαν ατομικές και ομαδικές δραστηριότητες με τη βοήθεια ψηφιακών και διαδικτυακών εργαλείων, μέσω των οποίων τα μέλη του προγράμματος γνωρίστηκαν μεταξύ τους, προέβαλαν τον τόπο τους, άσκησαν την αγγλική γλώσσα και ανέπτυξαν τις δεξιότητες επικοινωνίας και συνεργασίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν στην Ισπανία από 13-18 Μαρτίου 2023, να φιλοξενηθούν από τις οικογένειες των Καταλανών μαθητών/τριών και να βιώσουν τον τρόπο ζωής σε μία άλλη χώρα. Επίσης, οι συμμετέχοντες/ουσες είχαν την χαρά να φιλοξενήσουν και εκείνοι/ες τους μαθητές και τις μαθήτριες του καταλανικού σχολείου από 25-29 Απριλίου 2023 στο Κερατσίνι.

Υπεύθυνες προγράμματος οι εκπαιδευτικοί μας:

Α. Μπόμπορη (ΠΕ06-Αγγλικής Φιλολογίας) και Μ. Πουλούδη (ΠΕ03-Μαθηματικός)