Παρακολούθηση παράστασης αυτοσχεδιαστικού θεάτρου Improv

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+KAμε τίτλο «Με όραμα ένα θετικό και δημιουργικό σχολείο» οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α1 και Α4 παρακολούθησαν μια παράσταση αυτοσχεδιαστικού θεάτρου Improv (προφέρεται ίμ-προβ) την Τρίτη 5 Μαρτίου 2019.

Στο αυτοσχεδιαστικό θέατρο Improv το έργο δεν προϋπάρχει. Δεν υπάρχει κείμενο. Με αφορμή κάποια ιδέα του κοινού, το έργο επινοείται πάνω στη σκηνή μπροστά στο κοινό. Αυτό το είδος θεάτρου βασίζεται στο ρίσκο, στον αυθορμητισμό, την αφιλτάριστη δημιουργική διαδικασία και την καλή συνεργασία μεταξύ όλων των ηθοποιών.

improv1

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ένοιωσαν ότι συνδημιουργούν το θεατρικό δρώμενο το οποίο όχι μόνο παρακολούθησαν, αλλά και, αυθόρμητα και ευχάριστα, συμμετείχαν σε αυτό. Σημειώνεται πως τα παιδιά έδωσαν σαν ιδέα στους ηθοποιούς το παραμύθι «η πεντάμορφη και το τέρας» το οποίο και αναδημιουργήθηκε σε μια σύγχρονη εκδοχή και παραλλαγή.

Συνοδοί καθηγητές: Μ. Πλέσσα – Αγ. Μπόμπορη - Μ. Ζερβουδάκη