Εξεταστικό Κέντρο για το ειδικό μάθημα: ΑΓΓΛΙΚΑ

Οι γραπτώς εξεταζόμενοι υποψήφιοι πανελλαδικών εξετάσεων 2024 του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου στο ειδικό μάθημα ΑΓΓΛΙΚΑ θα προσέλθουν για να εξεταστούν στο Ειδικό μάθημα των Αγγλικών στο Εξεταστικό Κέντρο: 2ο ΓΕΛ Κερατσινίου, (Δεμερτζή & Έλλης, Κερατσίνι, τηλ. 210 4324658)

Στο παραπάνω Εξεταστικό Κέντρο θα προσέλθουν για να εξεταστούν στο Ειδικό μάθημα των Αγγλικών οι υποψήφιοι/ες των εξής Λυκείων: 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου, 2ο ΓΕΛ Κερατσινίου, 3ο ΓΕΛ Κερατσινίου, 4ο ΓΕΛ Κερατσινίου, Λ.Τ. Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Κερατσινίου – Δραπετσώνα, Ιδ. ΓΕΛ «Εκπαιδευτήρια ΣΤΕΓΚΑ»

Υγειονομικές και πρακτικές δοκιμασίες ΤΕΦΑΑ 2024

Η υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία (Αγωνίσματα) των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α., θα διεξαχθούν από τη Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024 μέχρι και την Παρασκευή 28 Ιουνίου 2024.

Oι υποψήφιοι κατά την πρώτη ημέρα προσέλευσή τους στις Επιτροπές υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας, πρέπει να είναι εφοδιασμένοι με:

α) δύο (2) μικρές φωτογραφίες

β) το δελτίο εξεταζομένου από το Λύκειό τους, όπου αναγράφεται ο κωδικός αριθμός του υποψηφίου και το οποίο θα τους χορηγηθεί πριν τις πανελλαδικές εξετάσεις

γ) Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατήριο ή άλλο αποδεικτικό της ταυτότητας έγγραφο, και

δ) τις κάτωθι ιατρικές εξετάσεις από νοσηλευτικό ίδρυμα του Δημοσίου ή Ν.Π.Δ.Δ. ή ιατρό του δημοσίου ή και από ιδιώτη γιατρό:

i) βεβαίωση οπτικής οξύτητας,

ii) ακτινογραφία θώρακα με σχετική γνωμάτευση και

iii) καρδιογράφημα με σχετική γνωμάτευση,

είτε

αντί των ανωτέρω ιατρικών εξετάσεων, αντίγραφο δελτίου υγειονομικής εξέτασης ή βεβαίωση ικανότητας στα οποία θα αναγράφεται ότι ο υποψήφιος έχει κριθεί κατάλληλος από τις αρμόδιες Υγειονομικές Επιτροπές των Στρατιωτικών Σχολών ή των Αστυνομικών Σχολών ή των Σχολών Πυροσβεστικής Ακαδημίας ή των Σχολών Λιμενικού Σώματος Ελληνικής Ακτοφυλακής.

Οι υποψήφιοι υποβάλλουν σχετική αίτηση μαζί με τα παραπάνω δικαιολογητικά.

Υποψήφιοι που δεν δήλωσαν συμμετοχή στις πρακτικές δοκιμασίες για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α, ΔΕΝ μπορούν να συμμετάσχουν στις δοκιμασίες αυτές (αγωνίσματα) κατά τις ημέρες διεξαγωγής των εξετάσεων στα αγωνίσματα, διότι η αίτηση - δήλωση ήταν δεσμευτική.

Υποψήφιοι με τη διαδικασία του 10% των θέσεων εισακτέων, χωρίς νέα εξέταση, συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής με βάση τη βαθμολογία της τελευταίας εξέτασής τους στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα και πρακτικές δοκιμασίες. Οι υποψήφιοι αυτοί δεν έχουν τη δυνατότητα ή δικαίωμα να εξεταστούν ξανά στις πρακτικές δοκιμασίες για τα ΤΕΦΑΑ.

Προκήρυξη για την εισαγωγή στη Σχολή Αξιωματικών και στη Σχολή Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας μέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων

από Τρίτη 19/3 έως και Τρίτη 26/3/204

Εκδόθηκε από το υπουργείο Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας η προκήρυξη για την εισαγωγή φοιτών/τριών στη Σχολή Αξιωματικών και σπουδαστών/ριών στη Σχολή Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Οι υποψήφιοι πρέπει να συμπληρώσουν και να υποβάλουν ηλεκτρονικά την Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση συμμετοχής στην ηλεκτρονική εφαρμογή που θα λειτουργήσει ειδικά για το Διαγωνισμό, στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος, www.fireservice.gr, από την Τρίτη 19-03-2024 έως και την Τρίτη 26-03-2024.

Επισυνάπτεται η προκήρυξη

Attachments:
Download this file (prok-pyrosvestikh-2024.pdf)prok-pyrosvestikh-2024.pdf[ ]715 kB

Εξεταστικό Κέντρο Πανελλαδικών Εξετάσεων 2024 υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες

Οι προφορικά εξεταζόμενοι υποψήφιοι των πανελλαδικών εξετάσεων 2024 του 1ου Γενικού Λυκείου Κερατσινίου θα εξεταστούν στο Εξεταστικό Κέντρο (Ε.Κ.) που θα λειτουργήσει στο 64ο Βαθμολογικό Κέντρο (2ο Γυμνάσιο Δραπετσώνας, Αγίου Φανουρίου 10, Δραπετσώνα).

Στο παραπάνω Ε.Κ. θα εξεταστούν οι υποψήφιοι/ες από τις ακόλουθες σχολικές μονάδες:

1ο ΓΕΛ Κερατσινίου, 2ο ΓΕΛ Κερατσινίου, 3ο ΓΕΛ Κερατσινίου, Λ.Τ. Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Κερατσινίου-Δραπετσώνας, 1ο ΓΕΛ Δραπετσώνας, 2ο ΓΕΛ Δραπετσώνας, 4ο ΓΕΛ Κερατσινίου, Ιδ. ΓΕΛ «Εκπαιδευτήρια ΣΤΕΓΚΑ», 1ο ΓΕΛ Περάματος, 2ο ΓΕΛ Περάματος, Εσπ. ΓΕΛ Περάματος, 1ο ΓΕΛ Σαλαμίνας, 2ο ΓΕΛ Σαλαμίνας, ΓΕΛ Αμπελακίων, 7ο ΓΕΛ Πειραιά, 8ο ΓΕΛ Πειραιά, 15ο ΓΕΛ Πειραιά «Νικηφόρος Βρεττάκος», Ιδ. ΓΕΛ «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ»

Προκήρυξη διαγωνισμού για τις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων

www.hellenicpolice.gr

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας: www.hellenicpolice.gr η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων κατά το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων του ΥΠΑΙΘΑ. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους.

Οι υποψήφιοι/ες υποχρεούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως στo Αστυνομικό Τμήμα του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους τα απαιτούμενα δικαιολογητικά μέχρι την ώρα 15.00 της 25-02-2024.