Η εμπειρία της Βαρκελώνης για τη θετική εκπαίδευση
για την ευημερία και την ανάπτυξη δεξιοτήτων ζωής

Οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μας μονάδας που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+KA1 με τίτλο «Με όραμα ένα θετικό και δημιουργικό σχολείο» ενημέρωσαν την παιδαγωγική ομάδα του σχολείου για την εμπειρία της συμμετοχής τους στο επιμορφωτικό πρόγραμμαHappy Schools: positive education for well-being and life skills developmentστη Βαρκελώνη της Ισπανίας. Η ενημερωτική δράση έγινε την Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2018.

HappySchool Joy PositiveEducation

Οι συμμετέχουσες στο πρόγραμμα, αφού πρώτα μας ταξιδέψανε μέσα από εικόνες στην όμορφη Βαρκελώνη, στη συνέχεια, προσπάθησαν να μεταφέρουν τις γνώσεις και την εμπειρία τους σχετικά με τη θετική εκπαίδευση για την ευημερία και την ανάπτυξη δεξιοτήτων ζωής. Ενδιαφέρουσες ήταν και οι πληροφορίες για πρακτικές που εφαρμόζονται από συναδέλφους σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες σε διάφορα θέματα της εκπαιδευτικής ζωής.