1ο βραβείο σε αγώνες αυθόρμητου λόγου

Μέλη της ρητορικής ομάδα του σχολείου μας έλαβαν μέρος στους 4ους ρητορικούς αγώνες Αυθόρμητου Λόγου που διεξήχθησαν στο 6ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης.

2024 speech 1Η μαθήτρια Δέσποινα Δ. έλαβε το 1ο βραβείο και οι μαθήτριες Ανδρομάχη Α. και Αλεξάνδρα Χ. συγκέντρωσαν υψηλές βαθμολογίες και για λίγο έμειναν εκτός τελικού. Μπράβο Δέσποινα! Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στη φιλόλογό μας –υπεύθυνη ρητορικής ομάδας- κ. Περδίκη για τη συμμετοχή και τη διάκριση!

Συμμετοχή στους ρητορικούς αγώνες «ντιλογίες»

2024 debate0413Η ρητορική ομάδα του σχολείου συμμετείχε στους ρητορικούς αγώνες «Ἁντιλογίες» που διοργάνωσαν τα εκπαιδευτήρια Πολύτροπη Αρμονία, Jeanne d' Arc, Πολύτροπη, Γερμανική Σχολή Αθηνών και 1ο ΓΕΛ Παπάγου το Σάββατο 13/4/2024.

Οι μαθήτριες πήραν μέρος στους αγώνες, καλλιέργησαν την κριτική τους ικανότητα, την επιχειρηματολογία και συναναστράφηκαν με μαθητές της ηλικίας τους.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ειρήνη Περδίκη.

Φιλικός ρητορικός αγώνας

Την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκε φιλικός αγώνας μεταξύ της ρητορικής ομάδας του σχολείου μας με τη ρητορική ομάδα του 3ου ΓΕ.Λ. Κορυδαλλού. Ο φιλικός αγώνας έγινε στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τους 4ους αγώνες ρητορικής τέχνης των εκπαιδευτηρίων Pierce στον οποίο θα συμμετέχουν και τα δύο σχολεία. Το θέμα του φιλικού αγώνα ήταν "μαθαίνουμε καλύτερα από τους υπολογιστές παρά από τους δασκάλους".

Τα παιδιά της ρητορικής ομάδας του 3ου ΓΕ.Λ. Κορυδαλλού συνόδευε η υπεύθυνη της ρητορικής ομάδας και διευθύντρια του 3ου ΓΕ.Λ. Κορυδαλλού, η πρώην εκπαιδευτικός του σχολείου μας, κ. Μ. Πλέσσα.

Υπεύθυνη για τη ρητορική ομάδα του σχολείου μας, η εκπαιδευτικός Ειρ. Περδίκη.

Οι μαθητές/τριες και των δύο σχολείων χάρηκαν τον αγώνα, προβληματίστηκαν, αλληλεπίδρασαν, έγιναν ομιλητές και ακροατές σεβόμενοι τους κανόνες του δημοκρατικού διαλόγου. Ζήτησαν μάλιστα τη διοργάνωση και άλλου φιλικού αγώνα.

To1ο ΓΕΛ Κερατσινίου στους αγώνες ρητορικής τέχνης Pierce 2024

Δέκα μαθητές/τριες –μέλη της ρητορικής ομάδας- του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου πήραν μέρος στους αγώνες ρητορικής τέχνης Pierce 2024 (διττοί λόγοι, προτρεπτικός λόγος, εκφραστική ανάγνωση). Στους αγώνες διττών λόγων τα μέλη της ρητορικής ομάδας έφεραν μία νίκη και δύο ήττες στους προκριματικούς αγώνες. Στον προτρεπτικό λόγο διακρίθηκε στην 8η θέση η Αλεξάνδρα Χ. και η Σοφία Χ. στη 10η θέση.

2024 Pierce 1

Συγχαρητήρια θερμά στους μαθητές/τριες μας και στην υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Ειρ. Περδίκη! Καλή συνέχεια σε επόμενες συμμετοχές!

Μαθητές σε ρόλο διπλωμάτη

14 μαθητές/ τριες της ρητορικής ομάδας του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου συμμετείχαν στην 8η προσομοίωση των επιτροπών του ΟΗΕ για τα ανθρώπινα δικαιώματα «Μαθητές σε ρόλο διπλωμάτη», που διοργανώνεται από το ΚΟΙΝΣΕΠ ΡΟΗ, το οποίο τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και έλαβε χώρα στη Θεσσαλονίκη από 15 έως 17 Δεκεμβρίου 2023.

Η μαθήτριά μας, Κατερίνα Κ. της α’ τάξης, βραβεύτηκε ως εμπειρογνώμονας της Ουκρανίας στην επιτροπή για την εξάλειψη των διακρίσεων κατά των γυναικών στον τομέα της απασχόλησης. Συγχαρητήρια Κατερίνα!

Άξιοι/ες συγχαρητηρίων είναι όλοι/ες οι μαθητές/τριες της ρητορικής ομάδας που συμμετείχαν στην προσομοίωση, είχαν την ευκαιρία να συναναστραφούν με μαθητές/τριες από όλη την Ελλάδα, να ασχοληθούν ουσιαστικά, να επιχειρηματολογήσουν αλλά και να ακούσουν δημιουργικά τα επιχειρήματα άλλων συμμαθητών τους και κυρίως να ευαισθητοποιηθούν για θέματα προστασίας και προάσπισης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων αλλά και να εξοικειωθούν με ζητήματα εφαρμογής των διεθνών συμβάσεων του ΟΗΕ. Ταυτόχρονα οι μαθητές/τριες γνώρισαν τη διαδικασία των Επιτροπών, τη διαδικασία ενός διεθνούς forum, τη διπλωματία όπως εφαρμόζεται στο πλαίσιο ενός διεθνούς οργανισμού, βασισμένη σε κανόνες διεξαγωγής γόνιμου διαλόγου και στην καλλιέργεια του σεβασμού σε επίπεδο αντιλογίας. Θεωρούμε ότι όλη η διαδικασία πρόσφερε στους μαθητές/τριες μας γνώσεις και εμπειρίες.

Υπεύθυνη για την προετοιμασία των μαθητών/τριών του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου ήταν η εκπαιδευτικός Ε. Περδίκη.

Στην προετοιμασία των μαθητών/τριων του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου καθώς και των μαθητών/τριών του 3ου ΓΕΛ Κορυδαλλού, με το οποίο έγινε κοινή προετοιμασία και μετακίνηση ανέλαβαν παλιότεροι μαθητές/τριες του σχολείου μας: ο φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ Πέτρος Κ. και ο φοιτητής του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΠΑΔΑ Αρτέμης Β. Την εξοικείωση στους κανόνες της διαδικασίας ανέλαβε η φοιτήτρια της Νομικής του ΕΚΠΑ Αλεξάνδρα Α, ενώ ο πτυχιούχος του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ Φάνης Κ. έκανε μια εισαγωγή στις πολιτικές επιστήμες και τις διεθνείς σχέσεις για την καλύτερη προετοιμασία των μαθητών/τριών που θα συμμετείχαν στη διοργάνωση.

Η μετακίνηση των μαθητών/τριών έγινε με δαπάνη του Δήμου Κερατσινίου-Δραπετσώνας και τους/τις μαθητές/τριες συνόδευσαν η κ. Ε. Περδίκη και η κ. Π. Αναγνωστοπούλου.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στη διοργάνωση.