Διαδικασία επιβεβαίωσης των Αιτήσεων Δηλώσεων που υπεβλήθηκαν για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ έτους 2020

Μέχρι και την Πέμπτη 14 Μαΐου, οι υποψήφιοι/ες θα πρέπει να προσέλθουν αυτοπροσώπως ή με εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο και να ελέγξουν την ορθότητα των στοιχείων και ότι αυτά πράγματι ανταποκρίνονται στις επιθυμίες τους, να υπογράψουν και στα δύο αντίγραφα και να παραλάβουν το ένα, το οποίο και φυλάσσουν μέχρι το τέλος των εξετάσεων. Το δεύτερο υπογεγραμμένο αντίγραφο φυλάσσεται στο Λύκειο κατάθεσης.

Αν οι υποψήφιοι δεν προβούν στην επιβεβαίωση της Αίτησης-Δήλωσής τους τότε η αίτηση που είχαν αποστείλει με emailδεν θα ληφθεί υπόψη.

Για την Αίτηση-Δήλωση των αποφοίτων απαιτείται να προσκομιστεί και να επιδειχθεί ευκρινές φωτοαντίγραφο του τίτλου απόλυσης σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Αν ο τίτλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έχει εκδοθεί από ξένο σχολείο συνυποβάλλεται βεβαίωση της οικείας εκπαιδευτικής ή διπλωματικής αρχής της χώρας της οποίας το πρόγραμμα σπουδών ακολουθεί το συγκεκριμένο σχολείο, από την οποία να προκύπτει ότι ο συγκεκριμένος τίτλος δίδει τη δυνατότητα εισαγωγής σε Πανεπιστήμια της χώρας αυτής. Στην περίπτωση που ο τίτλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έχει εκδοθεί από ξένο σχολείο που λειτουργεί στην Ελλάδα απαιτείται επιπλέον βεβαίωση για τη νόμιμη λειτουργία του σχολείου αυτού στην Ελλάδα

Με την ευκαιρία οι απόφοιτοι να προσκομίσουν μία φωτογραφία ταυτότητας για το Δελτίο Υποψηφίου.

Οι υποψήφιοι τελειόφοιτοι να προσκομίσουν δύο φωτογραφίες (μία για το Δελτίο Υποψηφίου και μία για το απολυτήριο). Όσοι τελειόφοιτοι δεν θα λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις χρειάζεται να προσκομίσουν μόνο μία φωτογραφία για το απολυτήριο μέχρι τις 22/5.