Καλό καλοκαίρι!!!

Υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α. ακαδημαϊκού έτους 2024-2025, Οδηγίες & Πρόγραμμα

Οδηγίες για τους υποψήφιους για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α. ακαδημαϊκού έτους 2024-2025 που επιθυμούν να εξεταστούν από την Επιτροπή της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά.

Α. Ημερομηνίες κατάθεσης δικαιολογητικών και διεξαγωγής εξετάσεων Η υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία (αγωνίσματα) των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α. θα διεξαχθούν από τη Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024 μέχρι και την Παρασκευή 28 Ιουνίου 2024 (εκτός Σαββάτου, Κυριακής και αργίας Αγ. Πνεύματος) σύμφωνα με το επισυναπτόμενο πρόγραμμα (Πίνακας 2).

Β. Τόπος κατάθεσης δικαιολογητικών και υγειονομικής εξέτασης: Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Δήμου Κορυδαλλού «Θεόδωρος Πούτος» (Διεύθυνση: Σολωμού,18122, Κορυδαλλός – έναντι φυλακών). Οι ημερομηνίες και ώρες προσέλευσης των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α. στον χώρο κατάθεσης δικαιολογητικών και υγειονομικής εξέτασης αναγράφονται στο επισυναπτόμενο πρόγραμμα του Πίνακα 1.

Αναπροσαρμογή του προγράμματος προσέλευσης για την κατάθεση των δικαιολογητικών προβλέπεται μόνο για τους υποψήφιους των ΕΠΑΛ που εξετάζονται ως τις 17 Ιουνίου, τους υποψήφιους που συμμετέχουν στις εξετάσεις ειδικών μαθημάτων από 17 έως και 28 Ιουνίου, καθώς και σε άλλες εξαιρετικές και έκτακτες περιπτώσεις, προσκομίζοντας την ανάλογη βεβαίωση

Η κατάθεση των δικαιολογητικών θα γίνει σύμφωνα με τον τελευταίο αριθμό του κωδικού υποψηφίου, ο οποίος αναγράφεται στο δελτίο εξεταζομένου που θα του χορηγηθεί από το Λύκειό του.

Πίνακας 1. Ημερομηνίες και ώρες προσέλευσης των υποψηφίων για κατάθεση δικαιολογητικών και υγειονομική εξέταση.

Ημερομηνία Ώραπροσέλευσης

Τελευταίος αριθμός

κωδικού υποψηφίου

Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024 07:30 – 10:30 1-3 (αγόρια – κορίτσια)
Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024 10:30 – 12:30 4-5 (αγόρια – κορίτσια)
Τρίτη 18 Ιουνίου 2024 07:30 – 10:30 6-8 (αγόρια – κορίτσια)
Τρίτη 18 Ιουνίου 2024 10:30 – 12:30 9-0 (αγόρια – κορίτσια)

Γ. Απαραίτητα δικαιολογητικά

Οι υποψήφιοι κατά την προσέλευσή τους στον χώρο κατάθεσης δικαιολογητικών και υγειονομικής εξέτασης, πρέπει απαραίτητα να έχουν μαζί τους τα εξής δικαιολογητικά:

1. Δύο (2) μικρές, πρόσφατες και όμοιες φωτογραφίες.

2. Το Δελτίο εξεταζομένου που χορηγείται από το Λύκειό του και αναγράφεται ο κωδικός αριθμός του υποψηφίου.

3. Το Δελτίο Αστυνομικής ταυτότητας ή το Διαβατήριο ή άλλο έγγραφο αποδεικτικό της ταυτότητας του υποψηφίου.

4. Ακτινογραφία θώρακα από Νοσηλευτικό Ίδρυμα του Δημοσίου ή Ν.Π.Δ.Δ. ή Ιατρό του Δημοσίου ή Ιδιώτη Ιατρό, με σχετική γνωμάτευση.

5. Βεβαίωση οπτικής οξύτητας από Νοσηλευτικό Ίδρυμα του Δημοσίου ή Ν.Π.Δ.Δ. ή Ιατρό του Δημοσίου ή Ιδιώτη Ιατρό.

6. Καρδιογράφημα από Νοσηλευτικό Ίδρυμα του Δημοσίου ή Ν.Π.Δ.Δ. ή Ιατρό του Δημοσίου ή Ιδιώτη Ιατρό, με σχετική γνωμάτευση.
(ΟΙ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΕΞΙ [6] ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥΣ.)

7. Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν μαζί τους δικό τους στυλό για τη συμπλήρωση των σχετικών εγγράφων, καθώς για λόγους υγιεινής δεν θα διατίθεται κοινόχρηστο υλικό.

Οι υποψήφιοι δηλώνουν στην Επιτροπή Υγειονομικής Εξέτασης και Πρακτικής Δοκιμασίας τα τρία (3) από τα τέσσερα (4) αγωνίσματα στα οποία επιθυμούν να εξετασθούν. Η δήλωση αυτή δεν μπορεί να τροποποιηθεί κατά τη διάρκεια εξέτασης των αγωνισμάτων.

Όσον αφορά τις ιατρικές εξετάσεις που καλούνται να προσκομίσουν οι υποψήφιοι στις

Επιτροπές, μπορούν να καταθέσουν είτε:

Α) Βεβαίωση οπτικής οξύτητας, καρδιογράφημα και ακτινογραφία θώρακος (όπως αναφέρεται παραπάνω), είτε

Β ) Αντίγραφο Δελτίου Υγειονομικής Εξέτασης, είτε

Γ) Βεβαίωση Ικανότητας. Σημειώνεται ότι οι περιπτώσεις Β και Γ πρέπει να αναγράφουν ότι ο υποψήφιος έχει κριθεί ικανός – κατάλληλος από τις αρμόδιες Υγειονομικές Επιτροπές των Στρατιωτικών Σχολών ή των Αστυνομικών Σχολών ή των Σχολών Πυροσβεστικής Ακαδημίας ή των Σχολών Λιμενικού Σώματος Ελληνικής Ακτοφυλακής.

Η ημερομηνία εξέτασης των πρακτικών δοκιμασιών των υποψηφίων καθορίζεται κατά τη διάρκεια κατάθεσης των δικαιολογητικών με βάση το ακόλουθο πρόγραμμα (Πίνακας 2).

programmaTEFAA2024

Δ. Οδηγίες προς τους υποψηφίους των νησιωτικών περιοχών και της περιφέρειας: Σύμφωνα με το επισυναπτόμενο.

Ε. Τόπος Πρακτικής Δοκιμασίας:

1. ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΙΒΟ:

α. 200 μ (αγόρια – κορίτσια)

Ε.Α.Κ.Ν. Αγ. Κοσμάς (Διεύθυνση: Λ. Ποσειδώνος 26, Ελληνικό, ΧΑΡΤΗΣ)

β. Μήκος & Σφαίρα :

Δ.Α.Κ. Κορυδαλλού (Πλησίον του Κλειστού Γυμναστηρίου «Θεόδωρος Πούτος» Διεύθυνση: Πλαταιών, 18122, Κορυδαλλός, ΧΑΡΤΗΣ)

2. ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ:

Δημοτικό Κλειστό Κολυμβητήριο Νίκαιας «ΔΑΚ Πλάτων» (Διεύθυνση: Πέτρου Ράλλη και Θηβών, Νίκαια, ΧΑΡΤΗΣ)

Στ. Πληροφορίες και λοιπά στοιχεία

1. Οι χώροι κατάθεσης δικαιολογητικών, υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας είναι χώροι εξεταστικού κέντρου Πανελλαδικών Εξετάσεων και γι’ αυτόν τον λόγο απαγορεύεται αυστηρά η είσοδος οποιουδήποτε άλλου ατόμου εκτός των εξεταζόμενων και των μελών των Επιτροπών.

2. Δεν επιτρέπεται η εξέταση του υποψηφίου σε περισσότερες από μία (1) Επιτροπές.

3. Οι υποψήφιοι κατά τη διάρκεια των πρακτικών δοκιμασιών πρέπει να έχουν μαζί τους:

Α. Καπέλο

Β. Νερό (δεν υπάρχει πρόσβαση σε κυλικείο)

Γ. Πετσέτα

Δ. Σκουφάκι και σαγιονάρες (υποχρεωτικά για το κολυμβητήριο)

Ε. Στυλό, για τη συμπλήρωση και υπογραφή των αναγκαίων εντύπων.