Βεβαιώσεις Ικανότητας στις Προκαταρκτικές Εξετάσεις και τροποποίηση προσόντων και προϋποθέσεων για τις Σχολές Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.

Χορήγηση Βεβαιώσεων Ικανότητας στις Προκαταρκτικές Εξετάσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 καιτροποποίηση του καθορισμού των προσόντων, των προϋποθέσεων, των κατηγοριών των υποψηφίων, των κωλυμάτων κατάταξης και των διαδικασιών για την εισαγωγή στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Οι μεταβολές αφορούν στο όριο αναστήματος γυναικών υποψηφίων, στην αφαίρεση της κολύμβησης από τις Προκαταρκτικές Εξετάσεις και στις βεβαιώσεις ικανότητας.

Το ελάχιστο όριο αναστήματος των γυναικών υποψηφίων για εισαγωγή στις Σχολές Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. μειώνεται σε 1,63μ. (ενώ το ελάχιστο όριο των ανδρών παραμένει σε 1,70μ.).

Το αγώνισμα της κολύμβησης για τους υποψηφίους των Σχολών Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. ΔΕΝ θα εξετάζεται πλέον στις αθλητικές δοκιμασίες κατά το στάδιο των Προκαταρκτικών Εξετάσεων. Οι επιτυχόντες, μετά την κατάταξή τους στις Σχολές Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και εντός δέκα (10) ημερών, εξετάζονται στην κολύμβηση με μέριμνα της οικείας Σχολής, από αρμόδια στελέχη Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. που ορίζονται με διαταγή του Διοικητή της Σχολής.

Για την εισαγωγή στις Σχολές Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ θα γίνονται δεκτές Βεβαιώσεις Ικανότητας υποψηφίων που εκδίδονται: (α) τόσο από τα εξεταστικά κέντρα των Ενόπλων Δυνάμεων (ως ήδη ίσχυε και από τα προηγούμενα ακαδημαϊκά έτη), (β) όσο και από τις αρμόδιες υπηρεσίες της Ελληνικής Αστυνομίας και του Πυροσβεστικού Σώματος. Παράλληλα, θα χορηγείται από το Λ.Σ-ΕΛ. ΑΚΤ., σε όσους κοινούς υποψηφίους με την Ελληνική Αστυνομία και το Πυροσβεστικό Σώμα το επιθυμούν, βεβαίωση για την επιτυχή συμμετοχή τους στις προκαταρκτικές εξετάσεις του Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., προκειμένου να την προσκομίζουν στην ΕΛ.ΑΣ. και το Π.Σ.

Επισυνάπτεται το σχετικό ΦΕΚ