Εορτασμός επετείου Ελληνικής Επανάστασης 1821

2024 March25 1

Την επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 την ημέρα εορτασμού του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου 25 Μαρτίου, τιμήσαμε με τη σχολική μας γιορτή την Παρασκευή 22/3.

Η γιορτή περιλάμβανε θεατρικό δρώμενο, αφήγηση αποσπασμάτων χρονικού, προβολή εικόνων από σχετικούς πινάκεςζωγραφικής, απαγγελία ποιημάτων, τραγούδια και χορούς.

Τη σχολική γιορτή επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί κ.κ. Θ. Ευαγγέλου, Ε. Κουμαρά, Ν. Μακρή και Α. Μαρούδη και συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από τις τρεις τάξεις.

Το σχολείο, επίσης, συμμετέχει στις εορταστικές εκδηλώσεις του Δήμου Κερατσινίου- Δραπετσώνας με κατάθεση στεφάνου και συμμετοχή στη μαθητική παρέλαση με σημαία, σώμα, και τύμπανα με συνοδεία της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής, Χ. Τσέλιου. Το στεφάνι δημιούργησε η υποδιευθύντρια κ. Π. Αναγνωστοπούλου με δάφνες από τον κήπο μας.