Καλό καλοκαίρι!!!

Εορτασμός επετείου 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022 παιδιά και εκπαιδευτικοί του 1ου Γενικού Λυκείου Κερατσινίου εόρτασαν την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Η σχολική γιορτή περιλάμβανε αφηγήσεις, θεατρικά δρώμενα, ποιήματα, τραγούδια, χορογραφία. Την γιορτή επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί ΠΕ04: Θεοδοσία Ευαγγέλου, Εύη Κουμαρά, Νικολέτα Μακρή.

2022 Okt28 2

Πριν την γιορτή, πραγματοποιήθηκαν ο ορισμός σημαιοφόρου και παραστατών και η απονομή αριστείων και βραβείων προόδου στους μαθητές και τις μαθήτριες που αρίστευσαν ή πρώτευσαν αντίστοιχα κατά το σχολικό έτους 2021-22.

Το σχολείο συμμετείχε στις εκδηλώσεις του Δήμου Κερατσινίου – Δραπετσώνας με κατάθεση στεφάνου από τον σημαιοφόρο και τους παραστάτες με την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής, Αναστασία Βασιλοπανάγου. Το στεφάνι φιλοτέχνησε, όπως κάθε χρόνο, η υποδιευθύντρια Παρασκευή Αναγνωστοπούλου με δάφνες από τον κήπο της σχολικής μας μονάδας.

2022 Okt28 1