Διδακτικές επισκέψεις
που πραγματοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2014 - 15

Μουσείο Ακρόπολης

Στις 29 Ιανουαρίου 2015, μαθητές της Α' Λυκείου (τμήματα Α4 και Α5) πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο και το μουσείο της Ακρόπολης στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας Α' Λυκείου.

Οι μαθητές μέσω του διδακτικού προγράμματος "Η ιστορία της Ακρόπολης" που υλοποιεί το μουσείο της Ακρόπολης αλλά και μέσω της περιήγησης στον ιστορικό βράχο της Ακρόπολης και με διδακτικά εργαλεία την αφήγηση, την περιήγηση στον χώρο αλλά και την παρακολούθησηυς σχετικής ταινίας γνώρισαν βιωματικά την εξέλιξη της αρχιτεκτονικής και της γλυπτικής κατά την κλασσική εποχή.

Υπ. καθηγήτρια: Λ. Κουστουμπάρδη

Μπλόκο της Κοκκινιάς

Μαθητές του τμήματος Β2 του Σχολείου μας επισκέφθηκαν τον ιστορικό χώρο και το μουσείο του μπλόκου της Κοκκινιάς στις 25 Φεβρουαρίου 2015 στα πλαίσια του μαθήματος της Φιλοσοφίας Β΄ Λυκείου και συγκεκριμένα στο κεφάλαιο «Αξιολογώντας την ηθική πράξη» - ενότητα «Απορίες και ενστάσεις για τη δυνατότητα ηθικής σκέψης και πράξης».

Στόχος της διδακτικής επίσκεψης ήταν οι μαθητές μέσω της περιήγησης στον ιστορικό χώρο και το μουσείο του μπλόκου της Κοκκινιάς και της ιστορικής αφήγησης των γεγονότων, που έγινε από την υπεύθυνη του χώρου, να κατανοήσουν βιωματικά τη δυνατότητα του ανθρώπου να αντιστέκεται σε φυσικές και άλλες δυνάμεις που τον περιορίζουν και  να πράξει ηθικά και σύμφωνα με τη βούλησή του.

Υπ. καθηγήτρια: Λ. Κουστουμπάρδη

Διδακτικές επισκέψεις προηγούμενων ετών:

- Διδακτικές επισκέψεις 2013 - 2014

- Διδακτικές επισκέψεις 2012 - 2013