Εκπαιδευτικές και Διδακτικές επισκέψεις
που πραγματοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2019 - 20

- Φιλανθρωπικό Κέντρο Ι. Ν. Αγ. Ευθυμίου Κερατσινίου

Την Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 2019 τα παιδιά των τμημάτων Γο1, Γο3, Γθ1 και μερικά παιδιά του Γο2 επισκέφθηκαν το Φιλανθρωπικό Κέντρο Ιερού Ναού Αγίου Ευθυμίου και βοήθησαν στο έργο του.

Υπ. καθηγητές: Π. Aναγνωστοπούλου - Ε. Κουμαρά - Ι. Μπογιατζόγλου

- Εργοστάσιο της ΔΕΗ στο Κερατσίνι

Την Τετάρτη 26 Νοεμβρίου 2019 τα παιδιά των τμημάτων Β2 και Β5 επισκέφθηκαν το Εργοστάσιο της ΔΕΗ (μνημείο πεσόντων στη μάχη της Ηλεκτρικής)  στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας.

Υπ. καθηγητές: Μ. Ζερβουδάκη - Ι. Παππάς - Ε. Πασαδέλλη

~~~~~

- Συμμετοχή στις δράσεις με τίτλο «Ενώνουμε τις φωνές μας ενάντια στη βία» του Συμβουλευτικού Κέντρου Γυναικών του Δήμου Κερατσινίου – Δραπετσώνας

Την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019 τα παιδιά των τμημάτων Α1 και Β3, αρχικά, επισκέφθηκαν τον πολυχώρο – πρώην εργοστάσιο Καχραμάνογλου και ξεναγήθηκαν στην Έκθεση ζωγραφικής με θέμα «Μια νεανική ματιά στην έμφυλη βία – Προσέγγιση μέσω της τέχνης». Τα έργα της έκθεσης ήταν δημιουργίες μαθητών/τριών του Καλλιτεχνικού Λυκείου Κερατσινίου. Στη συνέχεια τα στελέχη του Συμβουλευτικού Κέντρου Γυναικών του Δήμου Κερατσινίου – Δραπετσώνας δούλεψαν βιωματικά με τα παιδιά πάνω στις έννοιες της έμφυλης βίας, της ισότητας των φύλων και των υγιών συντροφικών σχέσεων. Η εκπαιδευτική επίσκεψη έγινε στα πλαίσια των μαθημάτων "Ερευνητική εργασία" και "Πολιτική Παιδεία".

Υπ. καθηγητές: Γ. Μακρίδης – Μ. Τσιώλη - Ελ. Ελευθεριάδου

- Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019 τα παιδιά τωντμημάτων προσανατολισμού Γα1, Γα2, Γθ1, Γθ2 στα πλαίσια των μαθημάτων της Κοινωνιολογίας, της Χημείας και της Βιολογίας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Διεύθυνση των Εγκληματολογικών Ερευνών. Οι συμμετέχοντες ξεναγήθηκαν στα τμήματατης Διεύθυνσης και ενημερώθηκαν για τις επιστημονικές μεθόδους που εφαρμόζονται από τη Ελληνική Αστυνομία για την εξιχνίαση εγκλημάτων.

Υπ. καθηγητές: Μ. Γλύπτη – Θ. Ευαγγέλου - Ν. Μακρή

~~~~~

Διδακτικές επισκέψεις προηγούμενων ετών:

-Διδακτικές επισκέψεις 2018 - 2019

-Διδακτικές επισκέψεις 2017 - 2018