Επιμορφωτική συνάντηση για την "Κινηματογραφική Παιδεία"

2023 SchoolCinemaSeminarΤην Πέμπτη 2 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 12 μ.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική συνάντηση για τους/τις ενδιαφερόμενους/ες εκπαιδευτικούς πολιτιστικών προγραμμάτων κινηματογράφου. Η δράση διοργανώθηκε από τον Τομέα Πολιτιστικών της Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά στα πλαίσια ενημέρωσης και υποστήριξης των Σχολικών Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων και του τοπικού θεματικού δικτύου «Κινηματογραφική Παιδεία» σε συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας – Ευρωπαϊκή Συνάντηση Δημιουργίας Camera Zizanio.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν κινηματογραφικές ομάδες σχολείων του Πειραιά και ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί οι οποίοι παρακολούθησαν μαθητικές ταινίες ᾱνάμεσά τους και δική μας ταινία-και ενημερώθηκαν για τη δημιουργία σεναρίου και ταινίας μικρού μήκους από τον κ. Ι. Παππά, φιλόλογο και υπεύθυνο κινηματογραφικής ομάδας του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου και την κ. Α. Γουρουντή, υπεύθυνη Πολιτιστικών Προγραμμάτων.