Δράση ευαισθητοποίησης και συμπερίληψης
για την παγκόσμια ημέρα αναπηρίας

Την Πέμπτη 7/12 οι μαθητές/τριες του τμήματος Β5 του 1ου ΓΕ.Λ. Κερατσινίου συμμετείχαν βιωματικά στην Εκδήλωση Ευαισθητοποίησης & Συμπερίληψης με θέμα την Προσβασιμότητα των Ατόμων με Αναπηρία που διοργάνωσε ο Δήμος Κερατσινίου-Δραπετσώνας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για την Αναπηρία 3/12.

2023 HmeraAnapiriasΣυγκεκριμένα, τα παιδιά του σχολείου μας έφτιαξαν το λογότυπο το λογότυπο "ζωή χωρίς εμπόδια", φιλοτέχνησαν αφίσα με φράσεις εμπνευσμένες από τη δράση για την παγκόσμια ημέρα αναπηρίας, οδήγησαν και μεταφέρθηκαν με αναπηρικά αμαξίδια στην Παύλου Φύσσα συνειδητοποιώντας τις δυσκολίες μετακίνησης των ατόμων με ειδικές ανάγκες και, στη συνέχεια, βρέθηκαν στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημαρχείου Κερατσινίου – Δραπετσώνας όπου είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις σκέψεις και τους προβληματισμούς τους για την προσβασιμότητα των ανθρώπων με αναπηρία στην πόλη τους. Επίσης, πήραν μέρος σε μια εκδήλωση συμπερίληψης σε συνεργασία με τους μαθητές/τριες του ΕΝΕΕΓΥΛ Δραπετσώνας, τους Νέους της ΓΛΑΥΚΑΣ και τα μέλη των ΚΑΠΗ του Δήμου.

Υπ. Εκπαιδευτικός: Ελ. Πασαδέλλη