2ος Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός στη μνήμη ΚΑΙΤΗΣ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ

aiklaskaridhΤο ?Ιδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη? προκηρύσσει τον 2ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Πρωτόλειου Διηγήματος, στη μνήμη ?Καίτης Λασκαρίδη?.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές των σχολικών μονάδων Δ/θμιας Εκπ/σης.

Τα κείμενα των μαθητών, τα οποία πρέπει να είναι δακτυλογραφημένα σε γραμματοσειρά Times New Roman με μέγεθος στοιχείων 12και διάστιχο 1.5 και να μην υπερβαίνουν τις 2.500 λέξεις(επιθυμητή μαζί με την έντυπη μορφή και η αποστολή διηγήματος σε CD), θα υποβληθούν στο Διευθυντή του σχολείου τους ή προσωπικά και θα αποσταλούν ταχυδρομικώς, με σφραγίδα των ΕΛΤΑ που θα αναγράφει την ημερομηνία αποστολής το αργότερο έως την 30η Μαϊου στη διεύθυνση:

?ΙΔΡΥΜΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ?

Πραξιτέλους 169 & Μπουμπουλίνας

18535 Πειραιάς

Υπόψη κ. Μαριλένας Λασκαρίδου

Σε ξεχωριστή σελίδαπου θα προηγείται του κάθε διηγήματος θα αναγράφονται: ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ, ΤΑΞΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ, ΣΧΟΛΕΙΟ, Δ/ΝΣΗ και ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟΥ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΘΗΤΗ, δηλαδή Δ/ΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ, ΤΗΛΕΦΩΝΟ & ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ (e-mail)

Τα υποβαλλόμενα κείμενα δεν επιστρέφονται.

Η αξιολόγηση των διηγημάτων θα γίνει από Κριτική Επιτροπή. Τα μέλη της Επιτροπής ορίζονται από το ίδρυμα ?ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ?.

Τα βραβεία που θα απονεμηθούν ορίζονται ως ακολούθως:

ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Α' Βραβείο 1.000 ?

Β΄Βραβείο 600 ?

Γ' Βραβείο 400 ?

ΓΙΑ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ

Α' Βραβείο 1.500 ?

Β' Βραβείο 1.000 ?

Γ' Βραβείο 600 ?

Αθλοθέτης είναι το ?Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη?

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ηλεκτρονική διεύθυνση www.laskaridou.gr