Εορτασμός επετείου 25ης Μαρτίου

Το 1ο Γενικό Λύκειο Κερατσινίου γιόρτασε την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 τιμώντας τους ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 και τους αγώνες των Ελλήνων για ελευθερία και ανεξαρτησία την Παρασκευή 22/3 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου. Η σχολική γιορτή περιλάμβανε, στο πρώτο μέρος με τίτλο «Η Πατρίδα μέσα μου…», αφηγήσεις, δραματοποιημένες σκηνές και τραγούδια με συνοδεία αρμόνιου, και, στο δεύτερο μέρος, παραδοσιακούς χορούς από τη Μακεδονία και τη Θράκη (Μπαϊντούσκα, Σόφκα, Ράικος, Μπέλα Ολυμπία, Ζωναράδικος, Κουκουνάδα).

Σχολική γιορτή 25ης Μαρτίου 2019

Previous ◁ | ▷ Next

Στο αρμόνιο ήταν ο απόφοιτός μας Δ. Τζαγκαράκης. Ευχαριστούμε θερμά Δημήτρη!

Υπ. καθηγητές: Ζ. Κοζάου (επιμέλεια γιορτής και δραματοποίηση κειμένων) – Θ. Ευαγγέλου (διδασκαλία και διεύθυνση μουσικής / τραγουδιών) – Φ. Σίγγελ (χοροί)

Στη γιορτή βοήθησαν και οι καθηγήτριες Φ. Παυλοπούλου και Π. Αναγνωστοπούλου

Το σχολείο μας, επίσης, συμμετέχει στις εκδηλώσεις του Δήμου Κερατσινίου – Δραπετσώνας για τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου με κατάθεση στεφάνου και συμμετοχή στη σχολική παρέλαση με τύμπανα συνοδεία της εκπαιδευτικού φυσικής αγωγής, κ. Φ. Σίγγελ.

Το στεφάνι επιμελήθηκε και έφτιαξε – παραδοσιακά - η εκπαιδευτικός μας, Π. Αναγνωστοπούλου