Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

Ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου για το σχ. έτος 2017-18 ήταν αφιερωμένος στους αγωνιστές της Εθνικής Αντίστασης και στη Μάχη της Ηλεκτρικής. Αρχικά, παρουσιάστηκε ένα μικρό ιστορικό χρονικό (1940 – 1944) και στη συνέχεια ένα βίντεο – μαρτυρία για τη μάχη της Ηλεκτρικής. Η γιορτή έκλεισε με μαθητές και μαθήτριες να τραγουδούν τραγούδια εμπνευσμένα από την εθνική αντίσταση καθώς και τραγούδι σε μουσική και στίχους μαθητή μας της Γ’ Λυκείου.

Η γιορτή πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2017.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Περδίκη Ειρήνη, Κουβέλης Στάμος

Προηγήθηκε απονομή αριστείων - βραβείων προόδου στους μαθητές που αρίστευσαν ή πρώτευσαν αντίστοιχα κατά το σχολικό έτος 2016 -2017 και ο ορισμός σημαιοφόρου και παραστατών.

Το σχολείο μας στο πλαίσιο του εορτασμού της εθνικής επετείου κατάθεσε στεφάνι στο ηρώο της πλ. Κύπρου και συμμετείχε στη μαθητική παρέλαση του Δήμου Κερατσινίου – Δραπετσώνας με την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, κ. Σίγγελ Φωτεινή.

Το στεφάνι ήταν δημιουργία – προσφορά της καθηγήτριάς μας κ. Αναγνωστοπούλου Βούλας.

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 2017

Previous ◁ | ▷ Next