Σχολική γιορτή 28ης Οκτωβρίου

oct28 2016

Στο πλαίσιο του εορτασμού της επετείου της 28ης Οκτωβρίου παρουσιάστηκε ένα χρονικό από τον πόλεμο του 40 έως τα Δεκεμβριανά και κατόπιν ακολούθησε το θεατρικό «Μικροί ήρωες στον αγώνα για την ελευθερία» του Δημήτρη Μαριόλη (διασκευή από το «Μικρό ήρωα» του Στέλιου Ανεμοδουρά και το διήγημα «οι πιτσιρίκοι» του Δημήτρη Ψαθά).

Προηγήθηκε η απονομή αριστείων – βραβείων προόδου στους μαθητές που αρίστευσαν ή πρώτευσαν αντίστοιχα κατά το σχολικό έτος 2015 – 2016 και ο ορισμός σημαιοφόρου και παραστατών.

Υπ. Καθηγήτρια: κ. Μ. Πλέσσα

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Επίσης, το σχολείο μας συμμετείχε στις εκδηλώσεις μνήμης του Δήμου Κερατσινίου - Δραπετσώνας για τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου με κατάθεση στεφάνου στην Πλατεία Εθνικής Αντίστασης και με παρουσία στη μαθητική παρέλαση.

Το στεφάνι δημιούργησε η καθηγήτριά μας Β. Αναγνωστοπούλου

Υπ. καθηγήτρια παρέλασης - κατάθεσης στεφάνου: Φ. Σίγγελ