Εθνική εορτή 25ης Μαρτίου

Μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί του 1ου Γενικού Λυκείου Κερατσινίου τιμήσαμε τους αγωνιστές της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 με σχολική γιορτή κατά τμήματα, κατάθεση στεφάνου στη μνήμη των πεσόντων αγωνιστών στην πλατεία Κύπρου και συμμετοχή στην παρέλαση με σώμα και τύμπανα στα πλαίσια της συμμετέχοντας στον εορτασμό της Εθνικής Επετείου του Δήμου Κερατσινίου – Δραπετσώνας.

Η σχολική γιορτή, η οποία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2022, περιλάμβανε σύντομο χρονικό της ελληνικής επανάστασης, αναδρομή σε σημαντικούς σταθμούς και πρόσωπα του αγώνα, απαγγελία ποιημάτων από μαθητές/τριες και μουσικές επιλογές ανάλογου περιεχομένου.

parelasi25Mar22 2

Την εορτή επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί κ. Καραστατήρα και κ. Μητράκος. Το στεφάνι φιλοτέχνησε η κ. Αναγνωστοπούλου. Υπεύθυνες για την παρέλαση οι εκπαιδευτικοί κ. Βασιλοπανάγου και κ. Σίγγελ.

parelasi25Mar22