“ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΑΠΑΤΟΥΝ” ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΒΟΛΗ

Σας προσκαλούμε την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ, 8.00 μ.μ. στο Πολιτιστικό Κέντρο ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ (Εμμ. Μπενάκη 70, Κερατσίνι) σε εκδήλωση όπου θα προβληθεί σε ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΒΟΛΗ η καινούργια ταινία της Κινηματογραφικής του 1ου Γενικού Λυκείου Κερατσινίου με τον τίτλο ΑΡΙΣΤΟΜΑΓΚΕΣ - αγγλικός τίτλος APPEARANCES DECEIVE (ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΑΠΑΤΟΥΝ).

AristomagkesposterΤην ταινία θα προλογίσουν απόφοιτοι του σχολείου που έχουν εμπλακεί και σε αυτή την ταινία συνεχίζοντας να διακονούν ερασιτεχνικά την τέχνη του κινηματογράφου, εκπαιδευτικοί με εμπειρία στην τέχνη του κινηματογράφου στο σχολείο, ο “δικός” μας Πέτρος Χάλαρης (μοντάζ) και η επίσης “δική” μας απόφοιτη του σχολείου μας ηθοποιός Ελένη Κερολάρη.

Μετά την προβολή της ταινίας θα ακολουθήσει συζήτηση με τους μαθητές της κινηματογραφικής ομάδας και τους υπόλοιπους συντελεστές της ταινίας.

Λίγα λόγια: ...Δύο συνηθισμένοι αλλά εντελώς διαφορετικοί τύποι μαθητών της Α' Λυκείου (ο ένας πολύ καλός μαθητής, ο άλλος ο "μάγκας" της τάξης) μπλέκουν, καθώς άθελά τους θα παίξουν αντίστροφα τους "ρόλους" που γονείς και καθηγητές έχουν "μοιράσει" σε αυτούς...

Η ταινίας θα κάνει τη δεύτερή της προβολή στο φεστιβάλ Ολυμπίας/ CAMERAZIZANIO και θα ανέβει στο YouTube (και με αγγλικούς υπότιτλους).