Πέντε χρόνια κινηματογραφική ομάδα και η ταινία "Αριστόμαγκες" σε πρώτη προβολή

Το 1ο Γενικό Λύκειο Κερατσινίου με τη βοήθεια του Δήμου Κερατσινίου – Δραπετσώνας πραγματοποίησε εκδήλωση στην οποία προβλήθηκε σε πρώτη προβολή η καινούργια ταινία της Κινηματογραφικής ομάδας του Σχολείου, με τίτλο «Αριστόμαγκες» (αγγλικός τίτλος «Appearances Deceive» - τα φαινόμενα απατούν).

Αριστόμαγκες - πρώτη προβολή

Previous ◁ | ▷ Next

Η ωραία και με χιούμορ μικρού μήκους ταινία «Αριστόμαγκες» διαπραγματεύεται το θέμα των στερεοτυπικών αντιλήψεων και των «ρόλων» που οι άλλοι μας μοιράζουν. Στην ταινία, δύο συνηθισμένοι, αλλά εντελώς διαφορετικοί, τύποι μαθητών της Α’ Λυκείου (ο ένας πολύ καλός μαθητής, ο άλλος ο «μάγκας») μπλέκουν, καθώς άθελά τους θα παίξουν αντίστροφα τους «ρόλους» που γονείς και καθηγητές έχουν «μοιράσει» σε αυτούς.

Η εκδήλωση ήταν ταυτόχρονα μια γιορτή για τα 5 χρόνια της Κινηματογραφικής ομάδας του Σχολείου και πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2018 στο κατάμεστο Πολιτιστικό Κέντρο «Μελίνα Μερκούρη» του Δήμου Κερατσινίου – Δραπετσώνας. Μάλιστα, η κινηματογραφική ομάδα δημιούργησε και ένα συλλεκτικό dvd με ένα καλαίσθητο εξώφυλλο των 5 ταινιών της  το οποίο διατέθηκε για την υποστήριξη του Κέντρου Ημερήσιας Φροντίδας Αμεα "Η Ελπίδα".

Την όμορφη βραδιά συντόνιζε και παρουσίαζε ο επικεφαλής και εμπνευστής της Κινηματογραφικής ομάδας, κ. Γιάννης Παππάς.

Στην έναρξη της εκδήλωσης, ο Διευθυντής του Σχολείου μας, κ. Γιώργος Μακρίδης, αναφέρθηκε στο έργο του 1ου Γενικού Λυκείου Κερατσινίου, ενός σχολείου ανοικτού στην κοινότητα, φάρου πολιτισμού και παιδείας.

Χαιρετισμό απηύθυνε ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής της Camera Zizanio, σκηνοθέτης και συγγραφέας κ. Νίκος Θεοδοσίου ο οποίος τόνισε την αξία της κινηματογραφικής παιδείας.

Την προβολή της ταινίας προλόγισε η εκπαιδευτικός Θεοδώρα Μπέτσου, μιλώντας για τη χρησιμότητα της κινηματογραφικής παιδείας στο σχολείο. Η κ. Μπέτσου έχει εμπειρία και έργο σε κινηματογραφικές ομάδες σε σχολεία του Περιστερίου. Στη συνέχεια, η υποδιευθύντρια – μέλος της κινηματογραφικής ομάδας – κ. Τσιώλη αναφέρθηκε στην πορεία, το έργο και τις διακρίσεις της κινηματογραφικής ομάδας τα τελευταία πέντε χρόνια. Έπειτα, το λόγο πήραν δικοί μας απόφοιτοι – παλιά μέλη της κινηματογραφικής ομάδας – οι οποίοι επέστρεψαν στο σχολείο για να βοηθήσουν τους καινούργιους στην ταινία. Η παρουσία (είτε φυσική πάνω στη σκηνή είτε μέσα από βίντεο) και τα λόγια αυτών των δικών μας παιδιών – απόφοιτων πια – ήταν από τις πιο συγκινητικές στιγμές της βραδιάς.

Ακολούθησε η προβολή ταινίας και η βραδιά έκλεισε με τους μικρούς και μεγάλους συντελεστές της ταινίας μπροστά και πίσω από την κάμερα να εκφράζουν συναισθήματα μιλώντας για την εμπειρία συμμετοχής τους στο έργο.

Η βραδιά έκλεισε με τα συγκινητικά λόγια του παλιού μας Διευθυντή κ. Παναγιώτη Μητροπέτρου που μας έκανε να καταλάβουμε ότι το σχολείο μας συνεχίζει ένα λαμπρό έργο που έρχεται από πολύ παλιά και συνεχίζει σταθερά προς το μέλλον.

Ήταν μια όμορφη βραδιά γεμάτη συναισθήματα και χαμόγελα!

Αναφέρουμε πως μας τίμησαν με την παρουσία τους, βουλευτές, τοπικοί δημοτικοί άρχοντες, εκπρόσωπος του ιδρύματος "Η Ελπίδα" και πλήθος καθηγητών, παιδιών, γονέων, κηδεμόνων και φίλων της Κινηματογραφικής ομάδας και του Σχολείου μας.

Συγχαρητήρια στα παιδιά της κινηματογραφικής ομάδας! Συγχαρητήρια σε όλους σε όσους συνέβαλαν στην δημιουργία αυτής της ταινίας! Πολλά μπράβο για το έργο τους στους εκπαιδευτικούς της Κινηματογραφικής ομάδας Μ. Κοντοπούλου, Μ. Ζερβουδάκη, Μ. Τσιώλη και Γ. Παππά!

Και προσοχή… τα φαινόμενα απατούν!

Προσεχώς, στον Πύργο!

…καθώς η ταινία «Αριστόμαγκες» την επόμενη εβδομάδα θα κατέβει στον Πύργο προκειμένου να λάβει μέρος στην 18η Camera Zizanio. Καλοτάξιδη!