Εκπαιδευτικά προγράμματα 2014 - 2015

(πατήστε πάνω στους τίτλους των προγραμμάτων για περισσότερα)

Κατά το σχολικό έτος 2014 - 2015 υλοποιούνται τα παρακάτω εκπαιδευτικά προγράμματα:

- Θεατρικό και Καλλιτεχνικό Εργαστήρι

Το Θεατρικό Εργαστήρι λειτουργεί εδώ και πέντε χρόνια στο Σχολείο μας και δίνει στα παιδιά που συμμετέχουν την ευκαιρία  να ξεδιπλώσουν την έκφραση και τη δημιουργικότητά τους, να επικοινωνήσουν  και να χαρούν. Οι μαθητές έρχονται σε επαφή με θεατρικά κείμενα, υποδύονται ρόλους σε έργα είτε γνωστών δημιουργών είτε δικών μας ανθρώπων....

Υπ. Καθηγητής: Χ. Σαραντίδης

Κινηματογραφική Λέσχη

Μέσα από το πρόγραμμα οι μαθητές εξοικειώνονται με την "κινηματογραφική γλώσσα" προσεγγίζουν βιωματικά το ιδεολογικό υπόβαθρο των ταινιών και τελικά σε ένα περιβάλλον ομαδοσυνεργατικής και ανακαλυπτικής μάθησης δημιουργούν το δικό τους συλλογικό έργο (ταινία μικρού μήκους).

Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιούνται κινηματογραφικές βραδιές στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Πάμε σινεμά... στο 1ο Λύκειο Κερατσινίου

- Σάββατο 17 Ιανουαρίου 2015 στις 6.00 μ.μ. "Το αγόρι κι ο κόσμος"

Υπ. Καθηγητές: Γ. Παππάς - Μ. Τσιώλη

- "Το σχολείο, η πόλη, το βουνό και η θάλασσα"

Βιωματικές δράσεις που συνδέουν το σχολείο με το ανθρωπογενές περιβάλλον, την πόλη, το λιμάνι της αλλά και το όρος Αιγάλεω με το ιδιαίτερο του οικοσύστημα.

Υπ. Καθηγητές: Ν. Μακρή - Χ. Σαραντίδης

- Δημιουργία λαχανόκηπου στην αυλή του σχολείου

Οι μαθητές δημιουργούν και φροντίζουν το δικό τους λαχανόκηπο στην αυλή του σχολείου.

Υπ. Καθηγητές: Κ. Σούλιος - Χ. Χερουβής

- "Χωρίς εξαρτήσεις..." - Έξαρτήσεις: Κάπνισμα

Στόχοι του προγράμματος είναι οι συμμετέχοντες να αποκτήσουν βασικές γνώσεις γύρω από το κάπνισμα και τις επιδράσεις του καπνού στον ανθρώπινο οργανισμό, να αποφασίζουν συνειδητά αν θα καπνίσουν ή όχι, να υιοθετήσουν πιο συνειδητή και υπεύθυνη στάση σε θέματα υγεία και να ευαισθητοποιηθούν για τη ζωτική σημασία της καλής υγείας, να εξασκήσουν δεξιότητες επικοινωνίας και συνεργασίας και να αναπτύξουν ικανότητες διαχείρισης συγκρούσεων και σύνθεσης απόψεων.

Δείτε τις δραστηριότητες της ομάδας μας ΕΔΩ

Υπ. Καθηγητές: Σ. Μπακολουκά - Α. Μαρούδη

- "Άνιμα - Η ψυχή στην χώρα των πραγμάτων. Δημιουργικές αναπαραστάσεις στην κοινωνική πραγματικότητα"

Το πολιτισμικό πρόγραμμά μας "Άνιμα - Η ψυχή στη χώρα των πραγμάτων"  έχει ως κυρίαρχο στόχο μεταξύ άλλων να συνδέσουμε μια μορφή παραστατικής τέχνης όπως τα anime - manga με το συμβολισμό και τη σημασία που φέρουν από την κοινωνική πραγματικότητα που βιώνουμε, να επικοινωνήσουμε με άλλες πολιτισμικές κουλτούρες, σημασίες και πρακτικές.

Υπ. Καθηγήτρια: Μ. Γλύπτη

Εκπαιδευτικά προγράμματα 2013-2014