Κινηματογραφική Λέσχη  (Πολιτιστικό πρόγραμμα)

Υπεύθυνοι καθηγητές: Γιάννης Παππάς - Ελένη Πασαδέλλη - Μάγδα Τσιώλη

Μέσα από το πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο "Κινηματογραφική Λέσχη" οι μαθητές εξοικειώνονται με την "κινηματογραφική γλώσσα" προσεγγίζουν βιωματικά το ιδεολογικό υπόβαθρο των ταινιών και τελικά σε ένα περιβάλλον ομαδοσυνεργατικής και ανακαλυπτικής μάθησης δημιουργούν το δικό τους συλλογικό έργο (ταινία μικρού μήκους).

Πάμε σινεμά...

Στα πλαίσια του προγράμματος θα πραγματοποιούνται κινηματογραφικές βραδιές στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

- Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013 στις 6.00 μ.μ  "Ο εξαιρετικός κύριος Lazhar"

Η πρώτη προβολή έγινε το Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013 στις 18.00. Η ταινία που προβλήθηκε ήταν "Ο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΛΑΖΑΡ" (2012).

Οι εντυπώσεις θετικότατες ως άριστες. Παρόλη τη βροχή έξω, ζεστή ατμόσφαιρα μέσα. Παρακολούθησαν την ταινία και συμμετείχαν στη συζήτηση που ακολούθησε - εκτός από την ομάδα παιδιών του προγράμματος - αρκετοί άλλοι μαθητές, γονείς και καθηγητές.

Η ταινία άγγιξε το μυαλό αλλά και την καρδιά των θεατών. Καίριες και εύστοχες οι επισημάνσεις που διατυπώθηκαν μετά το τέλος της προβολής.

Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013 στις 5.30 μ.μ. "BILLY ELLIOT Γεννημένος Χορευτής"

- Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2014 στις 6.00 μ.μ. "Το αγόρι με τις ριγέ πιτζάμες"

- Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014 στις 6.00 μ.μ. "Ο κύκλος των χαμένων ποιητών"