Λέσχη Ανάγνωσης (Πολιτιστικό πρόγραμμα)

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Μ. Πουλούδη - Α. Μαρούδη

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει την συγκρότηση μιας Λέσχης Ανάγνωσης που θα αποτελείται από άτομα με κοινά ενδιαφέροντα (αγάπη για τα βιβλία και συζήτηση/ανάλυση/ερμηνεία των βιβλίων) που σε τακτικές συναντήσεις θα μοιράζονται το πάθος τους για το διάβασμα, θα μελετούν βιβλία, θα συνομιλούν για τις εμπειρίες, τις ιδέες και τις εντυπώσεις τους από αυτά και θα διοργανώνουν δημιουργικές δραστηριότητες σχετικές με την ανάγνωση, τη φιλαναγνωσία, τον δανεισμό και την ανταλλαγή βιβλίων.

Το πρόγραμμα συνεργάζεται με το πρόγραμμα οργάνωσης της Σχολικής μας Βιβλιοθήκης με θέμα "Βιβλία: μια συντροφική εμπειρία" και οι συναντήσεις γίνονται από κοινού Δευτέρα 14.15 και Παρασκευή 14.15 στο χώρο της Βιβλιοθήκης.

Μέχρι στιγμής η ομάδας έχει προχωρήσει στις ακόλουθες δραστηριότητες:

- Παιχνίδια γνωριμίας

- Δανεισμός βιβλίων από τη σχολική βιβλιοθήκη (κυρίως Αγγλική Λογοτεχνία)

- Ανάγνωση/σχολιασμός δύο διηγημάτων από το βιβλίο του Χόρχε Μπουκάι "Να σου πω μια ιστορία":

"Ο Αλυσοδεμένος Ελέφαντας"
"Οι φακές"

- Ανάγνωση/σχολιασμός διηγήματος του Άρθουρ Κόναν Ντόιλ από τις "Ιστορίες του Σέρλοκ Χολμς":

"Η κορδέλλα με τις βούλες"

readingclubatchristmas

Ανάγνωση Χριστουγεννιάτικων διηγημάτων, ποιημάτων κ.α.:

"Ο έρωτας στα χιόνια" του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη

"Το μοιρασμένο φλουρί' του Παύλου Νιρβάνα

"Νύχτα Χριστουγέννων" του Γ. Δροσίνη

"Γέννηση" του Τ. Λειβαδίτη

"Το παιδί με τη σάλπιγγα" του Ν. Βρεττάκου

"Χριστούγεννα 1948" του Μ. Σαχτούρη

Απόσπασμα από το βιβλίο "Ανέβα μήλο κατέβα ρόδι" 216 παραδοσιακά παιχνίδια της Ε. Παπάζη

- Ανάγνωση / συζήτηση του βιβλίου "Αγαπητέ Θεέ" του Ερίκ Εμανουέλ ΣμιτΟι μαθητές συνέγραψαν παραλλαγές του τέλους της νουβέλας.

Ανάγνωση  /σχολιασμός του διηγήματος "Ο Τοίχος" του Αντώνη Σαμαράκη από τη συλλογή "Ζητείται Ελπίς".