2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Συγγραφής Μονόπρακτου Θεατρικού Έργου

Αποστολή συμμετοχών ως την Παρασκευή, 28 Ιουνίου 2019

Το 5ο Πειραματικό Λύκειο Ρεθύμνου Παν/μίου Κρήτης διά του Ομίλου του Θεατρικής και Μουσικής Παιδείας και ο Τομέας Θεατρολογίας του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Παν/μίου Κρήτης προκηρύσσουν τον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Συγγραφής Μονόπρακτου Θεατρικού Έργου για μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων. Ο διαγωνισμός έχει την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Σκοπός του εν λόγω διαγωνισμού είναι να ενθαρρύνει τους μαθητές να εκφράσουν τη συγγραφική τους ικανότητα και την καλλιτεχνική τους ευαισθησία μέσα από τη δημιουργία πρωτότυπων θεατρικών έργων. Τα έργα συμμετοχής μπορούν να είναι ατομικά ή ομαδικά, ενώ η θεματολογία είναι ελεύθερη. Κάθε μαθητής ή ομάδα μπορεί να συμμετάσχει με ένα μόνο έργο το οποίο θα πρέπει να είναι πρωτότυπο και να μην έχει δημοσιευτεί.

Επειδή ένα θεατρικό κείμενο θα πρέπει να έχει συγκεκριμένη μορφή, οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να ανατρέξουν στην ιστοσελίδα http://dramamusiclub.blogspot.com

Καταληκτική ημερομηνία αποστολής των συμμετοχών ορίζεται η Παρασκευή, 28 Ιουνίου 2019.

Για διευκρινίσεις ή περαιτέρω πληροφορίες για τον διαγωνισμό, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να γράφουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση scriptheater.contest[ατ]gmail.com.

Με τη συμμετοχή στον διαγωνισμό, οι συμμετέχοντες παραχωρούν για ένα (1) έτος τα πνευματικά δικαιώματα των έργων τους, όσον αφορά την έκδοση, χωρίς καμία περαιτέρω αξίωση. Διατηρούν ωστόσο τα πνευματικά τους δικαιώματα όσον αφορά την παροχή άδειας για διεξαγωγή θεατρικής παράστασης σε οποιοδήποτε σχήμα, ερασιτεχνικό ή επαγγελματικό, επιθυμούν.

Περισσότερες πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο