8ος Πανελλαδικός Μαθητικός Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου

Το Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρώνμε την υποστήριξη αφ’ ενός μεν του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος) του Παν/μίου Χάρβαρντ (ΚΕΣ), αφ’ ετέρου δε της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων (Π.Ε.Φ.)προκηρύσσει τον 8ο Πανελλαδικό Μαθητικό Διαγωνισμό Φιλοσοφικού Δοκιμίουυπό το γενικό θέμα:

«Λόγος και Πάθη»

α) Αρχαία Φιλοσοφία:η σύνθεση των δυνάμεων της ψυχής, ο μετριασμός των παθών (Πλάτων, Αριστοτέλης, Στωϊκή Ηθική),

β) Νεώτερη Φιλοσοφία:Τα πάθη στη σφαίρα της αναγκαιότητας και ο Λόγος στη σφαίρα της ελευθερίας,

γ) Σύγχρονη φιλοσοφία:Συνείδηση, έλεγχος των παθών και εξουσία.

Ο Διαγωνισμός πραγματοποιείται μετά από έγκριση του αρμοδίου για την Παιδεία και Εκπαίδευση Υπουργείου με την υποστήριξη των υπηρεσιών της Μέσης Εκπαίδευσης.

Επίσης υποστηρίζεται από την Ένωση Καθηγητών για την Προαγωγή της Φιλοσοφίας στην Εκπαίδευση (Ε.Κ.Δ.Ε.Φ.).

Ο διαγωνισμός απευθύνεται προς τους μαθητές της Β’ Λυκείου χωρίς να αποκλείονται ενδιαφερόμενοι μαθητές άλλων τάξεων του Λυκείου

Αιτήσεις συμμετοχής: μέχρι και την Πέμπτη 31 Ιανουαρίου 2019.