Βρίσκεστε εδώ: Home
Ανακοινώσεις - Νέα
Μαθητικοί διαγωνισμοί
16ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας 2020 – Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας
![](/media/system/images/arrow.png)
![](/media/system/images/arrow.png)
![](/media/system/images/arrow.png)
Back To Top
16ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας 2020 – Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας.
Ο 16ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας 2020 – Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας που προκηρύσσει η Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (ΠΕΒ) θα διεξαχθεί το Σάββατο 01 Φεβρουαρίου 2020 και ώρα 9.30 π.μ. και απευθύνεται σε μαθητές/τριες της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης των Γενικών Λυκείων και των ΕΠΑ.Λ. της χώρας. Η διάρκεια του διαγωνισμού είναι τρεις (3) ώρες.
Οι ενδιαφερόμενοι/ες μαθητές/τριες καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020.
Η δήλωση συμμετοχής γίνεται από κάθε μαθητή/τρια χωριστά:
Α) μόνο για την τάξη φοίτησής του/της, με τη συμπλήρωση και υποβολή της σχετικής φόρμας - δήλωσης στην ιστοσελίδα του ΠΔΒ (www.pdbio.pev.gr). Στη φόρμα θα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται το επώνυμο, το όνομα, το πατρώνυμο, η τάξη φοίτησης, το σχολείο και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς και τα στοιχεία επικοινωνίας.
B) Κάθε μαθητής/τρια υποβάλλει τη δήλωση συμμετοχής του/της και γραπτώς στον/στη Διευθυντή/ντρια του σχολείου μέχρι την παραπάνω ημερομηνία.
Οι Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων θα πρέπει να αποστείλουν συγκεντρωτική κατάσταση μέχρι τη Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2020 με τα στοιχεία των συμμετεχόντων/ουσών (επώνυμο, όνομα, πατρώνυμο, τάξη φοίτησης και σχολείο): α) στην οικεία Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και β) στην Οργανωτική Επιτροπή του ΠΔΒ (στην ηλεκτρονική διεύθυνση pdbpev[at]gmail[teleia]com).
Σημαντικές Ημερομηνίες:
Παρασκευή, 24/1/2020: Όριο υποβολής Δηλώσεων Συμμετοχής για μαθητές/τριες. Δευτέρα, 27/1/2020: Όριο υποβολής Δηλώσεων Συμμετοχής των σχολείων στη Δ.Δ.Ε. Πειραιά με κοινοποίηση στην ΠΔΒ (στην ηλεκτρονική διεύθυνση pdbpev[at]gmail[teleia]com)
Τρίτη, 28 Ιανουαρίου 2020: Ανακοίνωση Εξεταστικού Κέντρου στις σχολικές μονάδες
Σάββατο, 01 Φεβρουαρίου 2020 και ώρα 9.30 π.μ. Διεξαγωγή διαγωνισμού
Οι συμμετοχές των μαθητών/ριών παρακαλούμε να αποσταλούν στη ΔΔΕ Πειραιά συμπληρώνοντας το αρχείο «ΠΑΡΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ Π.Δ.Β. 2020.xlsx»