Υλοποίηση προγράμματος eTwinning

eTwinningTo eTwinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης.Ένα από τα πιο σημαντικά στοιχεία του είναι η συνεργασία μεταξύ εκπαιδευτικών, μαθητών, σχολείων, γονέων και τοπικών αρχών. Στο eTwinning οι εκπαιδευτικοί συνεργάζονται και διοργανώνουν δραστηριότητες για τους μαθητές τους. Αναλαμβάνουν ενεργό ρόλο, αλληλεπιδρούν, ερευνούν, λαμβάνουν αποφάσεις, σέβονται ο ένας τον άλλον και αποκτούν δεξιότητες του 21ου αιώνα. Τα έργα στο eTwinning προϋποθέτουν τη συμμετοχή όλων των μελών της ομάδας.

Είναι μία συνεργατική δράση όπου 2 τουλάχιστον σχολεία από 2 τουλάχιστον ευρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη.

Όλοι οι Ευρωπαίοι μαθητές και μαθήτριες μέσω της δράσης eTwinning έχουν τη δυνατότητα με την βοήθεια των εκπαιδευτικών τους να συμμετάσχουν σε κοινά παιδαγωγικά έργα με κάποιο σχολείο από άλλη Ευρωπαϊκη χώρα. H δράση παροτρύνει τους νέους διαφορετικών κρατών να μάθουν οι μεν για τους δε καθώς και για τη σχολική και οικογενειακή τους κουλτούρα, ενώ παράλληλα θα εξασκούν τις ικανότητες τους στις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών καθώς και τις γλωσσικές τους δεξιότητες στην Αγγλική γλώσσα.

Πηγή: επίσημη σελίδα eTwinning (https://www.etwinning.net)

Στην υπ’αρ. 33120/ΓΔ4 Απόφαση του ΦΕΚ 681/τ.΄Β/6-3-2017 προβλέπεται ότι κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους είναι δυνατό να πραγματοποιούνται μετακινήσεις μαθητών, μαθητριών και συνοδών εκπαιδευτικών των σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στο εξωτερικό, στο πλαίσιο εκπαιδευτικών ανταλλαγών. Συγκεκριμένα, πραγματοποιούνται μετακινήσεις στο εξωτερικό για μετάβαση σε ευρωπαϊκό ή μεσογειακό κράτος.

Οι μετακινήσεις πραγματοποιούνται εντός του σχολικού έτους και σε αυτές συμμετέχουν συγκεκριμένες ομάδες μαθητών και μαθητριών του σχολείου, ύστερα από σχετική και αιτιολογημένη απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων και οπωσδήποτε με την έγγραφη συναίνεση των γονέων ή κηδεμόνων τους. Για μετακινήσεις στο εξωτερικό ορίζεται ένας (1) εκπαιδευτικός ανά είκοσι (20) μαθητές/μαθήτριες εκτός του αρχηγού.

Στο πλαίσιο αυτό το σχολείο μας σχεδιάζει την συμμετέχει στην υλοποίηση προγράμματος ανταλλαγής μαθητών eTwinning σε συνεργασία με το σχολείο INS Pere Ribot στην πόλη Vilassar de Mar κοντά στη Βαρκελώνη της Ισπανίας. Ο τίτλος του προγράμματος είναι "Learning in/from our cities!" (Μαθαίνοντας στην πόλη μας/από την πόλη μας).

Υπ. καθηγήτριες: Αγ. Μπόμπορη - Μ. Τσιώλη

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με την κ. Μ. Τσιώλη.

~~~~~~~~~~~~~~~~