Σχολείο Αλληλεγγύης Κερατσινίου

sxoleioallhlegyhsΤο Σχολείο Αλληλεγγύης Κερατσινίου είναι μια ανεξάρτητη πρωτοβουλία κατοίκων και εκπαιδευτικών του Κερατσινίου, που ξεκίνησε τον Φεβρουάριο του 2013. Σκοπός του Σχολείου Αλληλεγγύης είναι η παράδοση μαθημάτων ενισχυτικής διδασκαλίας σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου. Τα μαθήματα γίνονται από εθελοντές εκπαιδευτικούς κατά τις απογευματινές ώρες σε αίθουσες του 2ου Λυκείου Κερατσινίου (Έλλης1, Αμφιάλη), μετά από παραχώρηση της χρήσης τους από το Δήμο Κερατσινίου- Δραπετσώνας, με τη σύμφωνη γνώμη της διεύθυνσης του σχολείου. Επιπλέον, συνεχίζονται τα τμήματα αγγλικών για ενηλίκους.

Οι εγγραφές στο σχολείο αλληλεγγύης θα γίνονται παρουσία των γονέων καθημερινά από τις 16/9 στο χώρο του 2ου Λυκείου και ώρες 17:00 – 20:00.

site: solidarityschoolkeratsini.wordpress.com

e-mail: sxoleio.allhlegyhs.ker @ gmail.com