Συμμετοχή στη δράση «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης – 2019»

eratosthenis2019aΓια 3η συνεχόμενη χρονιά, το σχολείο μας έλαβε μέρος στη δράση «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης» η οποία πραγματοποιείται κάθε χρόνο στην εαρινή ισημερία (20/3).

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2019, με μία μέρα καθυστέρηση, λόγω της έντονης συννεφιάς που σκέπασε τον ουρανό του Κερατσινίου την Τετάρτη, μαθητές και μαθήτριες του Α3 και του Α5, ακολουθώντας το παράδειγμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου Ερατοσθένη, έκαναν σε ομάδες μετρήσεις στην αυλή του σχολείου και υπολόγισαν με τη βοήθεια της σκιάς ενός ραβδιού την ακτίνα της Γης.

eratosthenis2019b

Η δράση διοργανώνεται από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Λακωνίας, Πιερίας, Κω, Θεσπρωτίας και Αργολίδας σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, έχει την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων Ε.Κ.Φ.Ε. (ΠΑΝΕΚΦΕ) και την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας. Στόχος της δράσης είναι η ανάδειξη του πειράματος, ως αναπόσπαστου συστατικού της εκπαιδευτικής διαδικασίας, μέσα από τη συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών σε βιωματικές και συνεργατικές ανακαλυπτικές δραστηριότητες. Φέτος συμμετείχαν στο πείραμα 650 σχολεία, με περίπου 1500 καθηγητές και 20.000 μαθητές.

Υπ. καθηγητές: Μ. Πουλούδη, Ι. Μπογιατζόγλου