185 ευχές... σε 185 αστεράκια...
για να εκπληρωθούν οι ευχές των παιδιών που νοσούν σοβαρά

Το Make-A-Wish (Κάνε-Μία-Ευχή Ελλάδας) είναι ένας μη κερδοσκοπικός φιλανθρωπικός οργανισμός ο οποίος εκπληρώνει ευχές παιδιών που πάσχουν από πολύ σοβαρές ασθένειες προσφέροντας στα παιδιά αυτά χαρά, δύναμη και ελπίδα που τόσο χρειάζονται! Ο οργανισμός βασίζει τη λειτουργία σε μεγάλο βαθμό στο εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας πρόγραμμα «Αστέρι της Ευχής». Στο πλαίσιο του προγράμματος «Αστέρι της Ευχής» οι μαθητές μπορούν να αγοράσουν χάρτινα αστεράκια στο πίσω μέρος των οποίων μπορούν να γράψουν τα ονόματά τους και τις δικές τους ευχές. Κάθε αστεράκι κοστίζει 2 ευρώ.

Το σχολείο μας, όπως κάθε χρόνο, συμμετείχε στο πρόγραμμα «Αστέρι της Ευχής» του Make-A-Wish (Κάνε-Μία-Ευχή Ελλάδος) θέλοντας να βοηθήσει στην εκπλήρωση των ευχών αυτών των παιδιών και να προάγει την έννοια του εθελοντισμού και την αξία και τη χαρά της προσφοράς.

wishstar 2018 1Wish Star 2018

185 αστέρια… 185 ευχές να εκπληρωθούν οι ευχές των παιδιών που νοσούν σοβαρά με πολλή αγάπη από τους μαθητές και τους καθηγητές του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου.

Υπ. καθηγήτρια: Ε. Πασαδέλλη