Το «Χαμόγελο του Παιδιού» στο Σχολείο μας

Την Τετάρτη 8 Μαρτίου 2017 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας δύο δίωρες διαδραστικές παρεμβάσεις πρόληψης για την «ασφάλεια στο  διαδίκτυο» από εξειδικευμένο ψυχολόγο από το «Χαμόγελο του Παιδιού». Τις ενημερωτικές δράσεις παρακολούθησαν χωρισμένοι σε δύο ομάδες οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ Λυκείου του Σχολείου μας.

AsfaleiaHamogelo

Ο ψυχολόγος από το «Χαμόγελο του Παιδιού», κος Στ. Αλεβίζος, αφού μίλησε για τον Ανδρέα, το μικρό αγόρι χάρη στο οποίο ιδρύθηκε το «Χαμόγελο του Παιδιού» και ενημέρωσε για τις δράσεις του συλλόγου «Το χαμόγελο του Παιδιού», εξιστόρησε την πραγματική ιστορία της Helen από το διαδίκτυο με ένα λόγο άμεσο, ζεστό και διαδραστικό  ο οποίος αφύπνισε τα αντανακλαστικά των παιδιών σε θέματα σχετικά με την ασφάλειά τους στο διαδίκτυο.

Η παρέμβαση είχε ως στόχο την ενημέρωση των παιδιών σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο έτσι ώστε να κρατούν τα θετικά στοιχεία του διαδικτύου και να αποφεύγουν και να αντιμετωπίζουν τους κινδύνους που κρύβονται στο διαδίκτυο. Η εμπειρία συμμετοχής άφησε θετικότατες εντυπώσεις!!!

Οι ενημερωτικές παρεμβάσεις πραγματοποιήθηκαν εντός του ωρολογίου προγράμματος και σύμφωνα με το μνημόνιο συνεργασίας του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων».