Η Ι. Καρυστιάνη στο 1ο Λύκειο Κερατσινίου

Την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2017 το 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου είχε την τιμή και τη χαρά να φιλοξενήσει σε μια Βραδιά Παιδείας τη συγγραφέα Ιωάννα Καρυστιάνη το βιβλίο της οποίας διδάχθηκαν δύο τμήματα της Α’ Λυκείου κατά το πρώτο τετράμηνο στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Τα παιδιά της α’ λυκείου με τη φιλόλογό μας κα Περδίκη προβληματίστηκαν, συζήτησαν, μπήκαν στη θέση των ηρώων, ήρθαν σε επαφή με ένα ενιαίο λογοτεχνικό έργο, το «Μικρά Αγγλία» της Ιωάννας Καρυστιάνη.

Σε μια κατάμεστη αίθουσα από παιδιά, γονείς, εκπαιδευτικούς, σχολικούς συμβούλους, φίλους η συγγραφέας μίλησε για το βιβλίο, τη συγγραφή ενός βιβλίου, την έμπνευση, τις ανθρώπινες σχέσεις, τον έρωτα, την αγάπη και αναφέρθηκε σε θέματα της πολιτικής και οικονομικής επικαιρότητας. Επίσης, απάντησε στις πολλές και εύστοχες ερωτήσεις των μαθητών και του κοινού.

Όσοι παραβρέθηκαν απόλαυσαν μια γλυκιά βραδιά στην οποία η συγγραφέας με διάθεση, χιούμορ, αμεσότητα, ειλικρίνεια προσέγγισε τους μικρούς και μεγάλους φίλους και τους εντυπωσίασε με το λόγο της.

Στην αρχή της βραδιάς, οι μαθήτριες και οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α2 προκειμένου να ευχαριστήσουν και να τιμήσουν την κα Ι. Καρυστιάνη για την παρουσία της στο χώρο του Σχολείου μας,  σε συνεργασία με την υπεύθυνη καθηγήτρια, τη φιλόλογο του Σχολείου μας, Ειρήνη Περδίκη, προετοίμασαν και παρουσίασαν ένα ολιγόλεπτο βίντεο και μια παρουσίαση για το έργο και τη ζωή της συγγραφέως.  Στο βίντεο – δημιουργία των ίδιων των μαθητών – αποτυπώνονται πλάνα από την ομότιτλη ταινία του Παντελή Βούλγαρη σε σενάριο της ίδιας της συγγραφέως καθώς και, στιγμιότυπα από τις ώρες ανάγνωσης και μελέτης του βιβλίου κατά τη διάρκεια του μαθήματος. Επίσης,  καταγράφονται εντυπώσεις των ίδιων των μαθητών - αναγνωστών του βιβλίου

Στην εκδήλωση έδωσαν χρώμα σχέδια παιδιών εμπνευσμένα από τη "Μικρά Αγγλιά" με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Καλλιτεχνικών μας, κας Φ. Παυλοπούλου.

Η Ι. Καρυστιάνη στο 1ο Λύκειο Κερατσινίου

Previous ◁ | ▷ Next