Ελληνικό Μαθητικό Κοινοβούλιο της Επιστήμης

Πάμε Μάντσεστερ!!!

Συγχαρητήρια στον μαθητή μας της Β' Λυκείου Θ. Κοτσώνη για την τιμητική διάκρισή του!!!
Εύγε σε όλα τα παιδιά μας για τη συμμετοχή και την όμορφη παρουσία τους!!
Μπράβο στη συντονίστρια καθηγήτρια της ομάδας μας κ. Μ. Πλέσσα!!

mkΜεγάλη διάκριση για το 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου, το οποίο θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Κοινοβούλιο για την Επιστήμη, που θα γίνει στο Μάντσεστερ της Αγγλίας στις 22-27 Ιουλίου 2016. Με εκπρόσωπο του σχολείου το Φάνη Κοτσώνη και εκλέκτορα την Ελένη Μπέλκα, μαθητές της Β΄Λυκείου, το 1ο Λύκειο Κερατσινίου κατόρθωσε να κλέψει τις εντυπώσεις και σε πρώτη φάση να κερδίσει την υποστήριξη των άλλων σχολείων της επιτροπής 4 του Ελληνικού Μαθητικού Κοινοβουλίου για την Επιστήμη δίνοντάς 4 ψήφους και την πρώτη θέση (στη δεύτερη και τρίτη θέση κατόπιν κληρώσεως λόγω ισοψηφίας αναδείχθηκαν το 1ο Πειραματικό Λύκειο Αθήνας-Γεννάδιο και τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη από τη Θεσσαλονίκη). Η επιτροπή 4 ασχολήθηκε με το θέμα «Ο ενισχυμένος άνθρωπος – η βελτιστοποίηση του ανθρώπου» (Πώς θα είναι ο άνθρωπος σε 20 χρόνια από τώρα; Θα επεκταθούν οι δεξιότητές μας με τη χρήση εμφυτευμάτων, φαρμάκων ή άλλων τεχνικών μέσων;)

Στην επόμενη φάση, που πραγματοποιήθηκε στη συνέχεια, συγκλήθηκε η ολομέλεια του Ελληνικού Μαθητικού Κοινοβουλίου, η οποία απαρτιζόταν από όλα τα σχολεία που συμμετείχαν στις εργασίες της εκδήλωσης. Εκεί κλήθηκαν όσοι είχαν επιλεγεί από τις επιτροπές να αναδείξουν τις θέσεις τους, που στηρίζονταν σε ένα κείμενο 8 σημείων, στο οποίο κάθε επιτροπή είχε αποφασίσει τη δεύτερη ημέρα της συνεδρίασης. Η ομιλία του Φάνη Κοτσώνη έκανε αίσθηση στέλνοντας το 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου στο Μάντσεστερ!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στη δράση και ιδιαίτερα στα πέντε παιδιά (ένα από κάθε θεματική)  από όλα τα σχολεία που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Κοινοβούλιο για την Επιστήμη Μάντσεστερ της Αγγλίας!!

Το 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου συμμετείχε στις εργασίες του Ελληνικού Μαθητικού Κοινοβουλίου για την Επιστήμη με τρεις μαθήτριες και έναν μαθητή της Β’ Λυκείου.

Η δράση «Ελληνικό Μαθητικό Κοινοβούλιο της  Επιστήμης» διοργανώθηκε από το Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστηµίου Αθηνώνκαι τον οργανισμό Science View (Ελληνική Ένωση ?ηµοσιογράφων Επιστήµης, Συγγραφέων Επιστήμης και Επικοινωνιολόγων Επιστήμης) υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και είχε ως κεντρική θεματική ενότητα της δράσης «Το μέλλον του ανθρώπου». Στη συγκεκριμένη δράση μαθητές Λυκείου μετέχουν σε πραγματικές κοινοβουλευτικές διαδικασίες, ενώ δρουν ως ερευνητές επιστημονικών θεμάτωνμε την αρωγή διακεκριμένων ειδικών και ακαδημαϊκών. Το Σχολείο μας συμμετείχε στην επιτροπή 4 με θέμα: Ο «ενισχυμένος» άνθρωπος: η βελτιστοποίηση του ανθρώπου. Το «Ελληνικό Μαθητικό Κοινοβούλιο της Επιστήμης» αποτελεί μέρος της πανευρωπαϊκής δράσης «Eυρωπαϊκά Μαθητικά Κοινοβούλια της Επιστήμης» (European Student Parliaments on Science) στην οποία μετέχουν χώρες της Ευρώπης.

Οι συνεδριάσεις του Μαθητικού Κοινοβουλίου της Επιστήμης είχαν τριήμερη διάρκεια και πραγματοποιήθηκαν από 21-23 Μαρτίου 2016 στο Κέντρο Φυσικών Επιστημών Δημόκριτος στην Αγία Παρασκευή.