Συνέδριο Αποτελεσμάτων του Ευρωπαϊκού προγράμματος Jean Monnet Universities 4 EU

Κατά τη σχολική χρονιά 2014-15 επιλεχθήκαμε να συμμετάσχουμε ανάμεσα σε πολλά σχολεία στο πρόγραμμα Jean Monnet Universities 4 EU.

Σκοπός του προγράμματος ήταν η ανάπτυξη συνεργασιών ανάμεσα στις διαφορετικές βαθμίδες εκπαίδευσης (Γ/θμια και Β/θμια Εκπ/ση) και των δρώντων σε αυτές μαζί με νεανικές/φοιτητικές οργανώσεις μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα προκειμένου να υπάρξει ενημέρωση και συζήτηση πάνω στις σύγχρονες προκλήσεις για την Ευρώπη και το μέλλον της.

Στα πλαίσια του προγράμματος μαθητές του σχολείου μας μαζί με της καθηγήτριες κ. Μ. Τσιώλη, Β. Αναγνωστοπούλου και κ. Μ. Γλύπτη παρακολούθησαν επιμόρφωση στο Πανεπιστήμιο του Πειραιά, όπου παιδιά και εκπαιδευτικοί συμμετείχαν ενεργά σε δράσεις.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, το σχολείο μας με 10 παιδιά και την καθηγήτριά κ. Μ. Γλύπτη (Κοινωνιολόγο) πραγματοποίησαν δράση για το Jean Monnet Project Universities4EU. Υλοποίησαν ένα κοινωνικό πείραμα με θεατρικό αυτοσχεδιασμό με στόχο την ευαισθητοποίηση και την πληροφόρηση των παιδιών και την κατάθεση κριτικής πρότασης σχετικά με τις νέες προκλήσεις τις οποίες καλείται να αντιμετωπίσει η Ε.Ε., το μεταναστευτικό και τις τρομοκρατικές επιθέσεις.

Η ενεργή συμμετοχή μας χαρακτηρίστηκε ως ευφάνταστη και ιδιαίτερα πετυχημένη και το «Θεατρικό πείραμα» μας για τη μεταναστευτική κρίση ξεχώρισε από το Πανεπιστήμιο του Πειραιά και το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Αθήνα στο οποίο αναδείξαμε 2 Ευρωβουλευτές – μαθητές της Β Λυκείου.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στις κ. καθηγήτριες για τη συμμετοχή και το ωραίο δημιούργημά τους!

Σχετική περυσινή μας ανάρτηση ΕΔΩ