Μια ζεστή κινηματογραφική βραδιά στο κατάμεστο Πολιτιστικό Κέντρο ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ απολαύσαμε την Κυριακή 1/11/2015 από το 1ο ΓΕΛ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ υπό την αιγίδα του Δήμου Κερατσινίου -Δραπετσώνας. Τιμώμενο πρόσωπο ο παλαίμαχος κινηματογραφιστής Νίκος Καβουκίδης (ο μεγαλύτερος ίσως εν ζωή Δ/ντής φωτογραφίας αλλά και μοντέρ και σκηνοθέτης) που βοήθησε στην πραγματοποίηση της 2ης μικρού μήκους ταινίας του σχολείου μας με τίτλο ΤΙ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ.
kavoukidis1

Παρόντες ο Δήμαρχος της πόλης μας Χ. Βρεττάκος, ο αντιδήμαρχος Πολιτισμού Χ. Καραγιαννάκης, ο παλιός μας Λυκειάρχης Π. Μητροπέτρος, απόφοιτοι του σχολείου, συνταξιούχοι καθηγητές, σινεφίλ, σύσσωμη η σχολική κοινότητα (μαθητές- γονείς- καθηγητές) και πολλοί άλλοι. Μετά το αφιέρωμα στον Ν. Καβουκίδη όλοι χάρηκαν τη νέα ταινία του σχολείου μας που όπως είπε κάποιος “σήμερα απέσπασε το πρώτο βραβείο”. Πολύ καλή η λιτή παρουσίαση από τα παιδιά της ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ αλλά και συγκινητικά τα λόγια του SIMPLE-G που ήταν παρών.

Καλοτάξιδη λοιπόν η ταινία μας!