Προβολή ταινιών μικρού μήκους

Την Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014 στο γεμάτο από κόσμο Δημοτικό Θέατρο «Αντώνης Σαμαράκης», τρία λύκεια του δήμου Κερατσινίου ? Δραπετσώνας ανάμεσά τους και το δικό μας ? σε συνεργασία με το τμήμα Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Κερατσινίου ? Δραπετσώνας πραγματοποίησαν προβολή τριών ταινιών μικρού μήκους.  Οι ταινίες έχουν δημιουργηθεί από τους μαθητές των σχολείων στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής δραστηριότητας αξιοποιώντας το ταλέντο και το ενδιαφέρον των μαθητών καθώς και τη διάθεση των καθηγητών.

Οι μικρού μήκους ταινίες που προβλήθηκαν:

«Πίσω από τη βιτρίνα η Δραπετσώνα» από το 1ο Γενικό Λύκειο Δραπετσώνας

«Θάλασσα» από το 3ο Γενικό Λύκειο Κερατσινίου

«Θα δούμε»από το 1ο Γενικό Λύκειο Κερατσινίου

Κάθε ταινία προλογήθηκε από παιδιά που συμμετείχαν σε αυτές.

Μετά το τέλος των προβολών ακολούθησε συζήτηση με τους σκηνοθέτες: Σπύρο Τέσκο και Sylvain L' Esperance.

Την παρουσίαση της βραδιάς και το συντονισμό της συζήτησης είχε αναλάβει ο εκπαιδευτικός μας, κ. Παππάς.

Η ταινία "θα δούμε" δημουργήθηκε στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος Κινηματογραφική Λέσχη κατά το σχ. έτος 2013-14 με υπεύθυνους καθηγητές τους: Γ. Παππά, Μ. Τσιώλη, Κ. Φάρου.