Συμμετοχή σε τηλεδιάσκεψη με θέμα «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο»

Safeinternetpres
Είκοσι οκτώ (28) μαθητές
του σχολείου μας (2 παιδιά από κάθε τμήμα γενικής παιδείας) συμμετείχαν σε ημερίδα μέσω τηλεδιάσκεψης με θέμα: «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο» η οποία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 16-10-2014 στο πλαίσιο της συνεργασίας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη, η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για θέματα που αφορούν την ασφαλέστερη πλοήγησή τους στο Διαδίκτυο όπως η παιδική πορνογραφία, το cyberbullying, ο εθισμός, τα προσωπικά δεδομένα και οι απάτες μέσω διαδικτύου.

cyberkid

Στη τηλεδιάσκεψη συμμετείχαν σχολεία από όλη την Ελλάδακαι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θέσουν τις δικές τους ερωτήσεις και να λάβουν απαντήσεις από τους εκπροσώπους της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Η σχολική μας μονάδα είχε επιλεγεί να συμμετάσχει αμφίδρομα στην τηλεδιάσκεψη

Οι συμμετέχοντες στη τηλεδιάσκεψη θα μεταφέρουν την εμπειρία τους κι όσα πληροφορήθηκαν στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου.

Υπ. Καθηγήτρια: Σ. Μπακολουκά - Συμμετείχαν οι καθηγήτριες: Μ. Τσιώλη - Αγγ. Μανδοπούλου