Εργασίες της ΚΓ’ Συνόδου της Βουλής των Εφήβων

Οι εργασίες της ΚΓ’ Συνόδου της Βουλής των Εφήβων πραγματοποιήθηκαν από τις 2 έως και τις 6 Ιουλίου 2018 στην Αθήνα. Ανάμεσα στους έφηβους βουλευτές ήταν ο μαθητής μας Άγγελος!

Το θέμα της φετινής Συνόδου ήταν «Ένα σχολείο να μας χωράει: Κάνουμε like στη διαφορά» και τους έφηβους βουλευτές απασχόλησε η διαφορετικότητα, οι πτυχές έκφρασής της, ο σεβασμός και η αποδοχή του «ξένου».

Κατά τη διάρκεια των εργασιών της Βουλής των Εφήβων, οι έφηβοι βουλευτές αφού γνωρίστηκαν μεταξύ τους μέσα από παιχνίδια γνωριμίας και συνεργασίας, είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν τόσο μεταξύ τους όσο και με ακαδημαϊκούς και άλλους επιστημονικούς συνεργάτες του προγράμματος τα προβλήματα των σχολείων, να συνεργαστούν, να δουλέψουν ομαδικά, να εκφράσουν τις απόψεις τους και να καταθέσουν προτάσεις χωρισμένοι σε έξι θεματικές ομάδες εργασίας.

Παράλληλα, οι έφηβοι βουλευτές ξεναγήθηκαν στο μουσείο της Ακρόπολης, παρακολούθησαν την παράσταση «Ρωμαίος και Ιουλιέτα», επισκέφτηκαν την βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων και συμμετείχαν σε ποικίλα εργαστήρια βιωματικού χαρακτήρα.

Περισσότερα για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ΕΔΩ