Αγώνες λόγου «Μαθητικές Αντιρρησίες»

LogosAntilogos

Για δηλώσεις συμμετοχής μέχρι 21/12/2018 πατήστε ΕΔΩ

Με μεγάλη χαρά το 1ο Γενικό Λύκειο Κερατσινίου διοργανώνει τους αγώνες λόγου «Μαθητικές Αντιρρησίες» το Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2019 στο χώρο του σχολείου (Υψηλάντου 176, Κερατσίνι).

Οι αγώνες απευθύνονται σε μαθητές Γενικών Λυκείων των Διευθύνσεων Δ/θμιας Εκπ/σης Πειραιά και Γ’ Αθήνας και έχουν την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

StudentsOpponentsPosterΟι “Μαθητικές Αντιρρησίες” θα διεξαχθούν μεταξύ ομάδων μαθητών Λυκείου, όπου κάθε ομάδα θα εκπροσωπεί μια σχολική μονάδα της ΔΔΕ Πειραιά και της ΔΔΕ Γ΄ Αθήνας. Η ομάδα κάθε σχολείου θα αποτελείται από πέντε μαθητές/τριες, ενώ σε κάθε αγώνα θα συμμετέχουν τρεις μαθητές/τριες από κάθε ομάδα. Υπάρχει δυνατότητα συμμετοχής έως και 16 ομάδων. Οι αγώνες διακρίνονται σε προκριματική και τελική φάση. Στην προκριματική φάση οι αγώνες διεξάγονται σε 2 γύρους. Οι ομάδες των μαθητών αγωνίζονται σε ζευγάρια που προκύπτουν στον πρώτο γύρο από κλήρωση, ενώ στο δεύτερο οι ομάδες αγωνίζονται σε ζευγάρια που δημιουργούνται με βάση τη νίκη και την ήττα τους στον πρώτο γύρο. Οι δύο ομάδες με την υψηλότερη βαθμολογία θα διαγωνιστούν στον 3ο γύρο με σκοπό την ανάδειξη του νικητή των αγώνων. Αναλυτικά οι κανόνες των αγώνων, που έχουν διαμορφωθεί από την “Ελληνική Ένωση για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση” περιγράφονται σε συνημμένο αρχείο.

Οι «Μαθητικές αντιρρησίες» διεξάγονται με την επιστημονική υποστήριξη της Ελληνικής Ένωσης για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση. Τους αγώνες θα ενισχύσουν μέλη Ρητορικού Ομίλου του ΟΠΑ και της SAFIA (Student Association For International Affairs). Τη διοργάνωση υποστηρίζουν η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και ο Δήμος Κερατσινίου – Δραπετσώνας του οποίου η Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης θα συνδράμει υλικά και ηθικά τη διοργάνωση.

Οι σχολικές μονάδες μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στη φόρμα επικοινωνίας στην οποία θα σημειώσουν τα στοιχεία του σχολείου και του/της υπεύθυνου εκπαιδευτικού. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας έως 16 ομάδες, με καταληκτική ημερομηνία 21/12/2018.

Επισυνάπτονται οι κανόνες διττών λόγων και το φύλλο βαθμολογίας που έχουν διαμορφωθεί από την «Ελληνική Ένωση για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση».

Υπ. καθηγήτρια για τη διοργάνωση: Μ. Πλέσσα (Φιλόλογος)